Článek
Vláda Petra Fialy za všeobecného potlesku rozjela historicky největší zakázku Česka na stavbu dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany. Překvapivě bezprecedentnímu kroku vlády, která chce podpisem smluv v březnu příštího roku zavázat naši zemi k platbě přesahující 400 miliard korun, doposud tleská i opozice.
Přitom se málo ví, že celou investici si vezme za ČEZ, který je ve skutečnosti investorem, na svoje bedra právě stát. A to prostřednictvím bezúročné půjčky, ze které budeme platit úroky prostřednictvím státních dluhopisů my jako občané.
To jsou všechno fakta, která ještě tak nějak prosakují do veřejného prostoru. Co už ale nepronikne mlhou všeobecného projaderného nadšení je fakt, že elektřina z Dukovan nám všem zvýší účty za elektřinu.
Může za to mechanismus výkupu elektřiny z budoucích jaderných bloků, přesněji jednoho, pro který si nechala vláda schválit notifikaci u Evropské komise. U druhého bude muset notifikace, tedy schválení státní podpory u Evropské komise ještě proběhnout.
Schválený mechanismus výkupu elektřiny u prvního bloku spočívá v tom, že stát bude za předem garantovanou cenu vykupovat elektřinu z nového bloku v Dukovanech a následně ji prodávat skrze nově vzniklého státního prodejce elektřiny.
No a vtip je právě v tom, kolik ta předem garantovaná výkupní cena bude a kolik v tu chvíli bude stát elektřina na trhu. To je totiž to, co bude rozhodovat o tom, zda na tom stát vydělá a nebo naopak opět my všichni budeme doplácet na ztráty státního obchodníka, který bez ohledu na tržní ceny elektřiny kolem roku 2040, bude muset ČEZu platit cenu, která nebude konkurenceschopná.
Do roku 2040 se v EU počítá s zásadním nárůstem obnovitelných zdrojů, především elektřiny z větru a slunce. Ta je dnes bezkonkurenčně nejlevnější. A i kdyby Česko obnovitelné zdroje samo dále nerozvíjelo, bude na trhu dostatek elektřiny z sousedních států.
V jaderném tendru se tedy nehraje o nic jiného než o miliardy, kterými budeme dotovat dnes už cenově nekonkurenční výrobu elektřiny.