Hlavní obsah
Názory a úvahy

Proč je zrušení skóre u sportujících dětí slepá ulička?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.com
19. 5. 12:27

Některé sportovní svazy a federace se rozhodly pro zrušení skóre v utkáních sportujících dětí. Tento krok obhajují snížením pociťovaného tlaku na mladé sportovce. Proč je to špatný krok?

Článek

V posledních desítkách let se nejen v ČR, ale prakticky celosvětově kladl důraz na výsledky už u těch nejmenších dětí. Považovalo se za důležité, aby sklízely úspěchy už od co nejútlejšího věku. Patrně proto, že kluby z vítězství na mistrovstvích republik měly dodatečné finance a tatínci pocit zadostiučinění z „naplnění“ vlastního nenaplněného snu o sportovní kariéře.

Zjistilo se však, že tento důraz na výsledky zanechává na dětech negativní stopy na psychice, kvůli čemuž mnohdy i se sportem skončí. Některé zdroje (Miner, 2016) uvádí až 70% drop-out (ukončení participace na sportu) u dětí do třinácti let. Odklon od počítání skóre byl, zdálo se, nevyhnutelný. Tím spíš, když jiné studie (Unierzyski a Crespo in Vičar (2018)) zaměřené na tenisové prostředí přicházely s dalšími zajímavými závěry. Zjistilo se, že tenisté, kteří se v dospělosti probojovali do top 100, byli v průměru oproti elitním a nejlepším hráčům v mládežnických kategoriích:

  • O 3-4 měsíce mladší,
  • hubenější a slabší, ale rychlejší a obratnější,
  • oproti elitním a nejlepším hráčům v mládežnických kategoriích hráli nižší počet zápasů do roka,
  • trénovali v průměru o 2-4 hodiny méně (celkem cca 10 hodin týdně)
  • jejich rodiče byli podporující, ale ne přespříliš angažováni,
  • s tenisem začali v šesti letech, až od devíti začali hrát zápasy.

Tyto závěry potvrzuje i životní příběh Rodgera Federera. Bývalý legendární tenista hrál v dětství ještě badminton a basketbal a fotbal. Čistě tenisu se začal věnovat až ve 12 letech. Ještě ve 14 letech trénoval průměrně pouhých 9 hodin týdně, z toho 2 hodiny zabrala kompenzace a rehabilitace (Vičar, 2018). Skóre tedy muselo být zákonitě špatné. Evidentně ani nezaručovalo budoucí úspěch sportovce.

Pravda je však taková, že skóre není ani u malých dětí apriorně špatné. Špatná je pouze hodnota, kterou mu dali dospělí (rodiče a trenéři) odměnami a obecně glorifikací prvního místa a tresty za prohry a špatné výkony. Sportovní svazy a federace, které s dobrým úmyslem zrušily počítání skóre u nejmenších dětí, tedy naopak pouze okradly mladé sportovce o jeden poměrně zásadní motivační prvek - potřebu soutěživosti (Blažej, 2019). Kdyby opravdu bylo skóre tak špatné, jak někteří předpokládají, tak si jej malí kluci nepočítají, když si jdou zakopat fotbal na ulici.

Sportovní svazy a federace, které podnikly tento krok, se tedy z jednoho extrému (důraz na výsledky) „odpinkly“ k druhému, ne o moc lepšímu extrému. Skóre opravdu není samo o sobě špatné, špatná je pouze hodnota, kterou mu dali dospělí.

Pokud budeme coby sportovní činovníci pokračovat v rušení skóre, patrně budeme následovat osud českého mládežnického hokeje, který slavil na posledním juniorském mistrovství světa úspěch. „Úspěch“. Totiž pouze 20 % našich juniorů nastupovalo v české lize. S přehledem nejméně ze všech týmů. Proč? Jednoduše proto, že v tomto sportovním prostředí nejsou zdravé motivační prvky. Oba extrémy jsou špatné. Jak přespřílišný důraz na skóre, tak i jeho úplné zrušení.

Zdroje:

Blažej, A. (2019). Motivace dětí a mládeže ve sportu. Munipresss.

Miner, J. W. (2016) Why 70 percent of kids quit sports by age 13. The Washington Post.

Unierzyski a Crespo. „Review of modern teaching methods for tennis. (Análisis de los métodos actuales de enseñanza del tenis). In Vičar (2018). Sportovní talent. Grada.

Vičar, M. (2018). Sportovní talent. Grada.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz