Hlavní obsah
Cestování

Albánie vezme Chorvatsku turisty. „Chorvatsko je příliš drahé“, řekl ekonom

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Martina Sulovari

Diokleciánův palác je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Chorvatsku. Nachází se v centru města Split.

1. 8. 17:04

Ekonom Ljubo Jurčić analyzoval témata související s inflací, mzdami a trhem práce v Chorvatsku. Zmínil se i o turistické sezóně a uvedl, že „Chorvatsko je letos příliš drahé“ a dodal, že „Albánie nám vezme část turistů.“

Článek

Ekonom Ljubo Jurčić pro televizi N1 analyzoval aktuální témata související s inflací, mzdami a trhem práce v Chorvatsku, zmínil se také o turistické sezóně a uvedl, že „Chorvatsko je letos příliš drahé“.

Inflace v Chorvatsku

Inflace v eurozóně v červenci mírně oslabila na 5,3 procenta a Chorvatsko spolu se Slovenskem zaznamenalo nejsilnější růst cen. Jurčić také vysvětlil, proč inflace v Chorvatsku klesla méně než v eurozóně.

„Více jsme si hráli s cenou ropy, plynu atd. a pokles se projevil o 1,6 nebo 2 procenta a v Evropě se to projevilo poklesem energií o 6 procent, čímž se inflace stáhla na 5,5 procenta. U nás je to pociťováno méně, protože jsme na jednu stranu více zasahovali, a na druhou stranu je struktura ekonomiky a spotřeby jiná v eurozóně a v Chorvatsku jako méně rozvinuté zemi“, vysvětlil ekonom.

Ceny za energii, služby a potraviny rostou

Jurčić uvádí, že nedostatek pracovníků v Chorvatsku nemá žádný vliv na inflaci, ale ovlivňuje ceny služeb. „K cenám služeb ano. V největší míře jde o nákladovou inflaci, rostoucí ceny ovoce, zeleniny, energií a služeb. U nás se trh práce nenarušil, ale před pár lety zhroutil. Na jedné straně máme ekonomickou strukturu, která nenachází chorvatské občany jako pracovníky, a naši vzdělaní občané odcházejí do zahraničí, zatímco méně vzdělané pracovníky dovážíme. Trh práce byl zničen a zhroucen.“

Jurčić uvádí, že zaměstnavatelé proto budou muset zvýšit mzdy. „Neexistuje žádné dlouhodobé řešení.“

Poukázal také na roli Evropské centrální banky (ECB) a Chorvatské národní banky (CNB). „Jsou to lidé, kteří mají nejvyšší platy a jejich hlavním úkolem je udržet inflaci pod 2 procenty. Teď se mluví o dlouhodobé inflaci. Nyní vyvstává otázka, zda by jim neměly být odebrány platy. Myslím, že by se jim platy měly vzít, tři roky zuří inflace, nic neumí, mluví jako statistici.“

Chorvaté mají nízké mzdy

Uvádí také, že mzdy v Chorvatsku musí být takové, aby udržely lidi v zemi. „Za současných okolností by minimální mzda v Chorvatsku měla být 1000 euro, průměrná 2000 euro a vysokoškolsky vzdělaný člověk by měl mít v průměru 3000 euro.“

Vysoké ceny v Chorvatsku

Jurčić také poukázal na letošní turistickou sezónu a uvedl, že vysoké ceny by se mohly projevit v příští sezóně.

V Chorvatsku se ceny zvyšují ze dne na den. V úterý 1. srpna chorvatská vláda po 14. dnech zvýšila cenu pohonných hmot již po druhé v řadě.

Albánie vezme Chorvatsku část turistů

Jurčić také varoval, že Chorvatsko čelí konkurenci, kterou je Albánie. Albánie je levnější destinací a nabízí podobné turistické atrakce. „Albánie nám vezme část turistů, je dost izolovaná od těchto migrací a nebezpečí. Turisté míří i do Černé Hory, kam už i movitější Rusové na dovolenou ustupují – navštěvují nás méně. Navíc máme cestovní ruch, který je hlavně mířen na domácí prostředí. Vyspělé země jako je Řecko, Španělsko a Itálie mají přes 60 procent hostů v hotelech, my v apartmánech,“ uzavřel ekonom Jurčić.

Jurčićovo varování je pro Chorvatský cestovní ruch alarmující. Chorvatsko je jednou z nejnavštěvovanějších letní destinací v Evropě a cestovní ruch je důležitým zdrojem příjmů pro zemi. Pokud Chorvatsko nebude schopno udržet své ceny na uzdě, může ztratit spoustu turistů a poškodit svou ekonomiku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz