Článek
Z jakého důvodu vlastně nastává krize, ať už v partnerství nebo obecně, a jaké jsou základní charakteristické rysy?
U některých můžeme vidět počínající stavy deprese, pocity vyhoření a nechuť vůbec c něčem pokračovat. Zanedbáváme vztahy, rodinu i své oblíbené aktivity. Často obviňujeme druhé.
Naopak začínáme vyhledávat nová dobrodružství, nějaký nový podnět k uspokojení, a to bohužel i po negativní stránce. Můžeme například vyhledávat adrenalin v herních automatech, nebo okořeníme svůj letitý vztah nevěrou, začneme se stýkat s úplně jiným okolím než dosud atd.
Právě nevěra je nejčastějším projevem krize středního věku. Chceme si dokázat, že ještě za něco stojíme, že máme právo zažít ještě i něco jiného. Důkazem často bývá, že si partner najednou chrání svůj telefon, pracuje více než obvykle atd.
Varovným signálem je i náhlý odchod z dlouholetého zaměstnání.
Pokud pozorujete na svém partnerovi příznaky krize, je dobré dodržet určitý přístup:
Partnerovi více naslouchejte, ale nehodnoťte. Podporujte ho ve všech směrech. Věnujte mu mnohem více pozornosti než dosud. Jste-li žena, a vaše děti se už odstěhovaly, přesuňte pozornost a péči partnerovi, neignorujte ho. Zapracujte na tom, aby se vaše cesty zase spojily, mějte společné cíle a pracujte na nich dohromady.
Krize středního věku je zcela obvyklým jevem. Je to v podstatě strach ze stárnutí, pocit, že už mě nic nového nečeká a zda jsem něco nezmeškal. Spouštěčem je často nějaká událost: úmrtí rodiče, odstěhování dětí z domu, rozvod a jiné.