Hlavní obsah
Psychologie

Rozcestí mezi mládím a stářím. Krize středního věku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Kateryna Hliznitsova: Unsplash
6. 4. 13:50

Krizí středního věku prochází zejména muži mezi 35-65.rokem života. Člověk zpochybňuje svá životní rozhodnutí a často mění svůj život od základu. Přítomný je i strach, zda jsme něco nezmeškali.

Článek

Z jakého důvodu vlastně nastává krize, ať už v partnerství nebo obecně, a jaké jsou základní charakteristické rysy?

U některých můžeme vidět počínající stavy deprese, pocity vyhoření a nechuť vůbec c něčem pokračovat. Zanedbáváme vztahy, rodinu i své oblíbené aktivity. Často obviňujeme druhé.

Naopak začínáme vyhledávat nová dobrodružství, nějaký nový podnět k uspokojení, a to bohužel i po negativní stránce. Můžeme například vyhledávat adrenalin v herních automatech, nebo okořeníme svůj letitý vztah nevěrou, začneme se stýkat s úplně jiným okolím než dosud atd.

Právě nevěra je nejčastějším projevem krize středního věku. Chceme si dokázat, že ještě za něco stojíme, že máme právo zažít ještě i něco jiného. Důkazem často bývá, že si partner najednou chrání svůj telefon, pracuje více než obvykle atd.

Varovným signálem je i náhlý odchod z dlouholetého zaměstnání.

Pokud pozorujete na svém partnerovi příznaky krize, je dobré dodržet určitý přístup:

Partnerovi více naslouchejte, ale nehodnoťte. Podporujte ho ve všech směrech. Věnujte mu mnohem více pozornosti než dosud. Jste-li žena, a vaše děti se už odstěhovaly, přesuňte pozornost a péči partnerovi, neignorujte ho. Zapracujte na tom, aby se vaše cesty zase spojily, mějte společné cíle a pracujte na nich dohromady.

Krize středního věku je zcela obvyklým jevem. Je to v podstatě strach ze stárnutí, pocit, že už mě nic nového nečeká a zda jsem něco nezmeškal. Spouštěčem je často nějaká událost: úmrtí rodiče, odstěhování dětí z domu, rozvod a jiné.

Reklama

Související témata:
Krize středního věku

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz