Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Ve vztahu můžeme prožívat čtyři typy osamělosti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Flickr
12. 5. 11:22

Je rozdíl ve slově samota a osamělost. Nemít vedle sebe nikoho, to je samota. Ale být s někým a přitom se cítit sám, to už spadá do osamělosti.

Článek

Ano, tu nejhorší osamělost v životě můžete zažít ve vztahu. I když nejste sami, tak se cítíte sami. Hlavně tehdy, když jste sami na vztah, sami na lásku, sami na komunikaci, doprošování, obhajování atd.

Samota dokáže svým způsobem i uzdravovat. Prospěje nám, máme-li potřebu být nějaký čas sami, pryč od všeho a všech. Sami se svými myšlenkami. Někomu takový život vyhovuje.

Osamělost nás ale dokáže dokonale vyčerpat. A tak můžeme dojít k závěru, že samota je lepší než vztah, zejména než ten, ve kterém Vás protějšek nerespektuje, neuznává, nevnímá, ignoruje.

Nejčastěji vzniká osamělost z těchto čtyř důvodů:

1. Když jeden z partnerů vkládá do vztahu úplně vše a druhý jen bere, je otázkou času, kdy se dávající partner absolutně psychicky vyčerpá. Výsledkem může bohužel být to, že se vztah rozpadá, protože už není nikdo, kdo by do něj investoval, kdo by držel vztah při životě.

2. Vstoupíme-li do nějakého vztahu tak nějak z lítosti, chceme zachránit nešťastného člověka. To je opět cesta do pekel. Chronicky nešťastnému člověku nepomůžeme, nikdy neuvidí to krásné co pro něj děláme, a opět jen sami sebe vyčerpáme, od takového člověka se nám zpět nevrátí téměř nic, selžeme-li my, končí celý vztah, protože nešťastný člověk nemá sílu cokoli budovat.

3. Problémem je i vztah, který je založen na očekávání. Pokud stále o druhého něco očekáváme, že nás vždy pochopí, že bude vždy ve všem dokonalý, pak budeme opět jen zklamaní s pocitem osamění. Naše očekávání se odehrávají v naší hlavě, ale ten druhý má svou hlavu a koná podle svých nastavení. Vám do hlavy nikdo nevidí a čím méně budete očekávat, tím více můžete být občas překvapeni a šťastnější.

4. Jsou také vztahy, kde je naprostá ignorace jednoho z partnerů. Nemotivujeme, nepovzbuzujeme, z pocitu jistoty ho třeba i začneme zesměšňovat a jen naše potřeby jsou ty prioritní. Druhý z partnerů začne zažívat pocit osamocení a hledat pocit naplnění někde jinde.

Pamatujme, že pokud si musíme ve vztahu cokoli vydupat, zasloužit, prosit se, a slova druhého neodpovídají činům, taková láska není skutečná a od srdce. Přirozená láska je upřímná a podporující, a uvnitř to musíte cítit.

Reklama

Související témata:
Osamělost
Samota

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz