Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ženu zřejmě pochovali zaživa. Všichni si ale mysleli, že vstala z mrtvých

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Flickr
13. 4. 18:52

Otřesná událost se kdysi stala v Hlučíně na Opavsku. Do krypty v kostele svatého Jana Křtitele byla pochována zaživa majitelka zdejšího panství Marie Tvorkovská.

Článek

Uvnitř kostela v Hlučíně se nachází mnoho krypt. Jsou v nich pohřbeni faráři zdejší farnosti či majitelé hlučínského panství.

Dcera nejvyššího komorníka Marie Tvorkovská zde byla pochována jako zdánlivě mrtvá. Zemřela 31.května 1625. Toto oficiální smuteční rozloučení ale bylo již druhé.

Tomuto pohřbu předcházel první, kde byla žena pochována zřejmě živá. Celou událost později připomněl její pravnuk Josef Bruntálský, který se dozvěděl, že jeho babička údajně vstala z mrtvých.

Po pátrání s tehdejším purkmistrem Janem Laštuvkou došli k informacím, že tato žena byla velmi oblíbená. Neváhala chudým darovat jídlo a kolikrát i peníze.

Lidé, kteří žili v jejím panství tvrdili, že neměla nos. Ten jí měl uhnít v době kdy byla pohřbena živá. Po oznámení její první smrti se prý lidé stále modlili, aby se jim vrátila, protože ji měli všichni rádi.

Jednoho dne se během mše ze sklepení, kde byla krypta, začalo ozývat bouchání. Tehdy všichni ministranti utekli a farář mši dosloužil, i když se hodně zvuků bál.

Poté se farář vydal za hrabětem, aby mu sdělil, co se v kostele událo. Ten se i s knězem vydal do sklepení, kde nalezli v truhle živou Marii Tvorkovskou. Dali se zděšeni na útěk, ale Marie začala sípat, že je živá a má žízeň.

I když byla ze sklepení vysvobozena, už to nebyla nikdy ona. Bylo to jen tělo bez duše. Nikomu nepomáhala a často křičela slovo „Tma“. Tento příběh byl odvyprávěn mnoha tehdy žijícími lidmi, kteří byli tohoto příběhu svědky a tedy je považován za skutečný.

Celá věc je zaznamenána v knize „Protokol zpráv purkmistrovských.“ Co se týká uhnilého nosu, potvrdili jej lékaři, kteří to vysvětlili nekrózou způsobenou následkem omrznutí v chladné kryptě a ktomu se mohla přidat bakteriální infekce.

Zda byla žena pohřbena zaživa nebo vstala z mrtvých, to je názorem každého. Každopádně v minulých dobách nebyla lékařská věda na takové úrovni jako dnes.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz