Hlavní obsah
Názory a úvahy

10 000 Kč měsíčně za jídlo pro jednoho je standard

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: neshom/Pixabay

Žaludek neošidíte a jíst se musí. Jen je otázkou co a za kolik.

20. 11. 12:36

Výdaje za jídlo jsou třaskavé téma, kde se názory hodně různí. Kolik je optimální částka za jídlo a kde už začíná luxus?

Článek

Před pár dny jsem zveřejnila článek, kde tvrdím, že důchod 20 000 Kč je slušná částka, za kterou se dá v pohodě žít. Především, když měl důchodce celý život, aby si pořídil vlastní bydlení a žil v době, kdy bydlení ve vlastním bylo naprostý standard. Taky se dá očekávat, že během celého života si zvládl i něco málo naspořit. Třeba, když děti vylétly z domova a jemu se tak snížily výdaje. Pořád si to myslím.

Já bych to brala

Dokonce jsem zašla tak daleko, že tvrdím, že kdyby mi někdo nabídl doživotní rentu 20 000 Kč s tím, že už nikdy nebudu smět pracovat, šla bych do toho. Mám totiž přesně spočítáno, kolik každý měsíc na co potřebuji a vím, co nepodstatného a nadstandardního si „dopřávám“ a co tedy mohu škrtnout. Vím, že s 20 000 Kč měsíčně bych ve své současné finanční situaci vyšla, byť bych musela dost nadstandardních věcí škrtnout.

Na tento článek reagovala paní, která „po VŠ nastoupila a pracuje/pracovala jako soudní zapisovatelka, bere 20 000 Kč čistého, za byt platí 7 000 Kč, za tel, tv a internet 1 200 Kč a za jídlo a hygienu pro jednu osobu 10 000 Kč a stěžuje si, že nemůže vyjít. Když je nemocná nemá na léky, nemá na zimní boty a přitom žije skromně – jí tvrdé rohlíky, vaří si dopředu na 3 dny a nechodí do restaurací.

Mno, tak jestli paní „promendí“ za jídlo a hygienu pro jednu osobu 10 000 Kč, tak to už se ničemu nedivím. Já si pořád říkala, že je to s tou českou finanční negramotností přehnané ale ono to tu máme černé na bílém. Zároveň tu máme i skvělý obraz českého školství, kdy ani vysokoškolsky vzdělaná paní nemá nejmenší finanční gramotnost. Možná už lépe rozumíte tomu, proč českému školství zrovna dvakrát nefandím.

10 000 Kč je v pohodě

Já do restaurací chodím docela často. Sice pracuji z domu, ale miluju jídlo a polední meníčko mě naláká velmi často. Vyjde mě do 140 Kč, ačkoliv připouštím, že je to nízká cena, protože si raději zajedu do vesničky kousek za město. Jedu tam autem, kterému musím platit benzín. Ve zbytku týdne obvykle 2× vařím a také na několik dní dopředu. Jen s tím rozdílem, že já vždy dávám 1-2 porce do mrazáku. Ušetřím tak čas a jídelníček je pestřejší. Celkově mě jídlo vyjde měsíčně cca na 4 500 Kč a nedá se říct, že bych se šidila.

Používám jen BIO kosmetiku, peru v ekologickém prášku a oblékám se… řekla bych normálně tzn. snažím se si kupovat kvalitní věci, které mi déle vydrží – tzn. kožené boty, kožené doplňky – kabelky, peněženky, batůžky, letos jsem se uchýlila i ke koženému podzimnímu kabátu, je pro mě důležitý kvalitní materiál a když to jde, ráda podpořím českou výrobu a ruční práci. V zimě nosím buď kvalitní vlněné kabáty nebo funkční zateplené zimní bundy. I když je fakt, že když jsem to minule někde napsala, dostala jsem čočku, že machruju. No, mně by jako machrování přišla kabelka za 100K, ne za 4K…

Taky si platím neomezený paušál a na doma wifinu, platím si aplikace, které potřebuji k práci. Jediné co neplatím je televize, protože ji z přesvědčení nemám.

Žiju si jako v bavlnce

Přesto mi na tohle všechno těch 10 000 Kč měsíčně v pohodě stačí a nemám pocit, že bych nějak extra šetřila. Myslím, že žiju úplně normálně. To, že někdo má slušné příjmy neznamená, že musí vše bezhlavě rozházet za hlouposti. Je daleko lepší si za ně koupit to nejdůležitější - svobodu. Ačkoliv netvrdím, že si občas nedopřeju nějakou luxusnější a úplně zbytečnou maličkost, která mi udělá radost. Mám ráda šperky, takže občas neodolám.

Na druhou stranu je pravda, že platím více než 2× vyšší nájem než autorka. Jenže takhle bydlím proto, že můžu. Kdybych měla méně peněz, tak se přestěhuju někam, kde mi na to budou peníze stačit. A taky jsem asi více v zahraničí, ale opět platí, že kdybych si to nemohla dovolit, tak prostě nejezdím nebo jezdím méně.

Finanční gramotnost je základ

Mimochodem, když autorka „projí“ 10 000,- Kč tak se pak opravdu nedivím, že nevyjde. Ale v takovém případě by nepomohlo ani kdyby vydělávala 3× tolik, protože jednoduše neumí s penězi zacházet. Osobně taky nerozumím tomu, proč v dnešní době má výplatu 20 000 Kč a stěžuje si. Jestli se Vám Vaše výplata nelíbí, a to plně chápu, najděte si lepší práci. Ono je to o prioritách. Buď chcete sedět v pohodlíčku v kanceláři, důležitě ťukat do počítače a mít za to pár drobných, nebo si najdete práci, která bude třeba namáhavější ale lépe placená, taky byste si mohla najít nějaký drobný přivýdělek, když nezvládnete vyjít.

Obecně se každému, kdo má problém vyjít doporučuje, si pár měsíců zaznamenávat příjmy a výdaje. Člověku to dá skvělý přehled o tom, kam jeho peníze vlastně tečou. Autorce původního příspěvku na účty sice nevidím, ale jsem naprosto přesvědčená, že pokud nechodí do restaurací a vaří si doma, nemůže měsíčně projíst skoro 10 000 Kč, ani kdyby všechno, co jí bylo v bio kvalitě.

Každopádně mi to ohledně jídla nasadilo brouka do hlavy. Do teď jsem si říkala, že bych ty restaurace mohla omezit a doma si občas k večeři prostě namazat chleba, ale teď vidím, že vlastně jím velmi skromně. Zajímalo by mě, jak to mají ostatní, takže hážu anketu.

Anketa

Kolik měsíčně utratíte za jídlo na osobu?
do 3000 Kč
17,4 %
4000 - 6000 Kč
67,4 %
7000 - 9000 Kč
11 %
10 000 Kč a více
4,2 %
Celkem hlasovalo 374 čtenářů.

P.S. Pořád trvám na tom, že 20 000 Kč je slušný důchod, zejména, když má člověk vlastní bydlení, nežil rozmařile a něco málo si odkládal. To není trefování do důchodců, to je prostě subjektivní názor. Na základě mých životních zkušeností říkám, že 20 000 Kč je v pohodě, pokud člověk svůj život neproflákal a choval se finančně zodpovědně. Já bych takové kapesné brala hned.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz