Článek
České domácnosti se pomalu, ale jistě dostávají na finanční dno. A hodně lidí si v poslední době klade otázku, kam vlastně mizí jejich peníze. No, stačí se podívat na pár účtů, a rychle vám bude jasné, že vaše peníze mají svůj oblíbený úkryt. A energie to nejsou. Často právě v nejméně výdělečných rodinách jsou na denním pořádku alkohol a cigarety.
Češi jsou národ hospodských povalečů
Podle statistik z roku 2021 vypije každý Čech ročně 135,4 litrů piva, 20,8 litrů vína a vykouří 1894 cigaret. U cigaret je údaj z roku 2020. V každém případě jsou ty statistiky otřesné. Zajímalo by mně, kdo to pije za mě. Z výše uvedeného konzumuji akorát víno a řekla bych, že ho mám hodně ráda. Přesto si myslím, že 21 litrů ročně nevypiju.
V každém případě. Všude se objevují články, jak už Češi nemají, kde šetřit tak to zkuste třeba tady. Málokterý milovník piva si při práci nebo po nedělním obědě odpustí skleničku piva a málokterý kuřák se vzdá oblíbené cigaretky.
Vyhozené peníze a zničené zdraví
Aktuálně vyjde litr piva cca na 40 Kč a to pouze za předpokladu, že byste ho pili jen doma. Za 135 litrů tedy ročně vyhodíte z okna 5 400 Kč. Ok, připouštím, že než jsem se podívala na ceny piv čekala jsem trochu dramatičtější výsledek, ale i tak. Je to 5 400 Kč naprosto zbytečně. A cigarety? Počítejme krabičku za 120 Kč ( i když je to prý víc). V krabičce je 20 cigaret, jedna tedy vyjde přibližně na 6 Kč. To znamená, že průměrný kuřák propálí ročně 11 364 Kč. A reálně to bude ještě daleko víc, protože někdo to musí propít a prokouřit třeba i za naši širokou rodinu, kdy jsme všichni nekuřáci a buď alkohol nepijeme vůbec, nebo si dáme občas víno nebo pivo po obědě.
Názory a úvahyStěžovat si na nedostatek peněz je moderní
Na zlozvyky mají, ale na obědy pro děti ne
Přijde mi naprosto absurdní, že chudé rodiny na chlast i cigára mají, ale když přijde třeba na placení obědů pro děti, tak peníze nejsou. Obíhají různé sbírky, žebrají o dávky a jsou to ti největší chudáci na světě, kteří dělají, co mohou ale stejně je život proti nim. A na ostatní je vyvíjen tlak v podobě poutačů s prosbou o příspěvek ze kterého na vás koukají hluboké a smutné oči dětí, které si nemohou ve škole dovolit jít na oběd. Srdcerváč jak z letáčku o hladomoru v Africe. Člověk si přijde skoro až provinile, že nepřispěje. Kvůli němu bude mít to malé dítě hlad. Ale to je špatná úvaha. To dítě bude mít hlad, kvůli svým neschopným, sobeckým a líným rodičům.
Knihy a literaturaSoukromý buzynes Jana Krause
Stát by to měl víc hlídat
Myslím si, že stát by měl daleko pečlivěji hlídat, za co lidé, kteří pobírají dávky utrácí peníze. I ty, co si sami vydělají. Dávalo by mi smysl, dělat namátkové kontroly na alkohol, drogy a detekci nikotinu. U alkoholu a nikotinu, bych jednou ročně tolerovala přítomnost u drog ani náhodou. Myslím si, že stát je příliš shovívavý. Ačkoliv chápu, že musí být složité najít ideální výši almužny pro chudé, aby za A) Lidé, co ji platí z daní nebrblali, že jsou daně příliš vysoké a za B), aby chudí raději pobírali almužnu, než aby kradli a obtěžovali většinovou společnost. Osobně v podstatě vnímám daně tak, že si platím za to, aby to stát nějak kočíroval a mě neobtěžovali žebráci a zloději.
Názory a úvahySprávný chlap musí uživit rodinu
Za mě to dělá celkem dobře, ačkoliv kdykoliv se člověk vyskytne v centru města, nebo okolo nádraží, vždy po něm někdo láme drobné, protože mu chybí „jenom 10 Kč, aby si mohl koupit jízdenku“. Já nikdy peníze nedávám. Jednak proto, že u sebe hotovost prakticky nenosím a druha proto, že nehodlám podporovat lidi, kteří se místo práce flákají a obtěžují ostatní.
Jak to máte vy? Najdete pro ně nějaký ten drobák nebo pro ně máte jen striktní „nemám“.