Hlavní obsah
Názory a úvahy

Čechům dochází peníze. Na alkohol a cigarety ale zbude vždycky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: 1680898 / Pixabay

Lidé se raději vzdají domova, než aby vyvinuli snahu, zapracovali na sobě a zbavili se svých zlozvyků.

19. 11. 12:49

Češi tvrdí, že jsou na finančním dně. Ovšem na alkohol a cigarety vždy záhadně peníze objeví. Nulová sebedisciplína, pohodlnost i obyčejné sobectví nás stojí na daních miliardy, zatímco děti hladoví.

Článek

České domácnosti se pomalu, ale jistě dostávají na finanční dno. A hodně lidí si v poslední době klade otázku, kam vlastně mizí jejich peníze. No, stačí se podívat na pár účtů, a rychle vám bude jasné, že vaše peníze mají svůj oblíbený úkryt. A energie to nejsou. Často právě v nejméně výdělečných rodinách jsou na denním pořádku alkohol a cigarety.

Češi jsou národ hospodských povalečů

Podle statistik z roku 2021 vypije každý Čech ročně 135,4 litrů piva, 20,8 litrů vína a vykouří 1894 cigaret. U cigaret je údaj z roku 2020. V každém případě jsou ty statistiky otřesné. Zajímalo by mně, kdo to pije za mě. Z výše uvedeného konzumuji akorát víno a řekla bych, že ho mám hodně ráda. Přesto si myslím, že 21 litrů ročně nevypiju.

V každém případě. Všude se objevují články, jak už Češi nemají, kde šetřit tak to zkuste třeba tady. Málokterý milovník piva si při práci nebo po nedělním obědě odpustí skleničku piva a málokterý kuřák se vzdá oblíbené cigaretky.

Vyhozené peníze a zničené zdraví

Aktuálně vyjde litr piva cca na 40 Kč a to pouze za předpokladu, že byste ho pili jen doma. Za 135 litrů tedy ročně vyhodíte z okna 5 400 Kč. Ok, připouštím, že než jsem se podívala na ceny piv čekala jsem trochu dramatičtější výsledek, ale i tak. Je to 5 400 Kč naprosto zbytečně. A cigarety? Počítejme krabičku za 120 Kč ( i když je to prý víc). V krabičce je 20 cigaret, jedna tedy vyjde přibližně na 6 Kč. To znamená, že průměrný kuřák propálí ročně 11 364 Kč. A reálně to bude ještě daleko víc, protože někdo to musí propít a prokouřit třeba i za naši širokou rodinu, kdy jsme všichni nekuřáci a buď alkohol nepijeme vůbec, nebo si dáme občas víno nebo pivo po obědě.

Na zlozvyky mají, ale na obědy pro děti ne

Přijde mi naprosto absurdní, že chudé rodiny na chlast i cigára mají, ale když přijde třeba na placení obědů pro děti, tak peníze nejsou. Obíhají různé sbírky, žebrají o dávky a jsou to ti největší chudáci na světě, kteří dělají, co mohou ale stejně je život proti nim. A na ostatní je vyvíjen tlak v podobě poutačů s prosbou o příspěvek ze kterého na vás koukají hluboké a smutné oči dětí, které si nemohou ve škole dovolit jít na oběd. Srdcerváč jak z letáčku o hladomoru v Africe. Člověk si přijde skoro až provinile, že nepřispěje. Kvůli němu bude mít to malé dítě hlad. Ale to je špatná úvaha. To dítě bude mít hlad, kvůli svým neschopným, sobeckým a líným rodičům.

Stát by to měl víc hlídat

Myslím si, že stát by měl daleko pečlivěji hlídat, za co lidé, kteří pobírají dávky utrácí peníze. I ty, co si sami vydělají. Dávalo by mi smysl, dělat namátkové kontroly na alkohol, drogy a detekci nikotinu. U alkoholu a nikotinu, bych jednou ročně tolerovala přítomnost u drog ani náhodou. Myslím si, že stát je příliš shovívavý. Ačkoliv chápu, že musí být složité najít ideální výši almužny pro chudé, aby za A) Lidé, co ji platí z daní nebrblali, že jsou daně příliš vysoké a za B), aby chudí raději pobírali almužnu, než aby kradli a obtěžovali většinovou společnost. Osobně v podstatě vnímám daně tak, že si platím za to, aby to stát nějak kočíroval a mě neobtěžovali žebráci a zloději.

Za mě to dělá celkem dobře, ačkoliv kdykoliv se člověk vyskytne v centru města, nebo okolo nádraží, vždy po něm někdo láme drobné, protože mu chybí „jenom 10 Kč, aby si mohl koupit jízdenku“. Já nikdy peníze nedávám. Jednak proto, že u sebe hotovost prakticky nenosím a druha proto, že nehodlám podporovat lidi, kteří se místo práce flákají a obtěžují ostatní.

Jak to máte vy? Najdete pro ně nějaký ten drobák nebo pro ně máte jen striktní „nemám“.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz