Hlavní obsah
Názory a úvahy

Češi neumí hospodařit a pak se diví

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
1. 11. 10:36

České domácnosti se dostávají na finanční dno, ale neumí se odrazit vzhůru. Přitom příležitosti jsou všude okolo, stačí je jen umět využít.

Článek

Situace v České republice přitvrzuje. Inflace, růst cen energií i spotřebního zboží už trvá příliš dlouho a české domácnosti se pomalu ocitají na finančním dně.

Neumíte šetřit

Dnes a denně se setkávám s tím, že lidé v Čechách se prostě nenaučili šetřit. Ne, že by se nesnažili, naopak často se i snaží, jen to prostě nemá efekt, protože to neumí. Kolik ušetříte, když místo 7 rohlíků jich demonstrativně koupíte jen 5 a pak pro ně ten jeden kilometr jedete autem? A podobných příkladů jsou desítky. Šetření se musí uchopit za správný konec a to řada lidí prostě neumí.

Neumíte využít příležitost

Příležitosti jsou všude kolem nás, ale málokdo si jich všimne, nebo je dokonce dokáže využít. Ať už jsou to potravinové banky, nákupy v sekáčích, swapování přebytků a nepotřebných věcí nebo třeba dumpsterdiving. Každý může ušetřit ročně celé desetitisíce aniž by tím utrpěl jeho životní standard. Stačí jen chtít, nebát se a umět popadnout příležitost za pačesy a nezapomenout chytře investovat.

Neexistující finanční gramotnost

Finanční gramotnost se v Čechách nikdy moc nenosila. Rodiče ji své děti neučí, protože ji sami neovládají a ve školách se o ní často nedozví nic ani studovaní ekonomové. Lidé neumí se svými penězi zacházet a je to začarovaný kruh, ze kterého se jen těžko hledá cesta ven. Dokud Češi věří, že peníze na spořicím účtu jsou investice, není jim pomoci. Místo, aby se aktivně zajímali o investování, vzdělávali se, ať už pomocí knížek nebo youtube videí, která jsou zcela zdarma, raději posílají měsíčně pár stovek na spořák a myslí si, jak moc pro sebe dělají. Opak je ale pravdou. Peníze jim jen požírá inflace a jejich hodnota se měsíc od měsíce snižuje. A ve chvíli kdy přijde nečekané vydání musí vše řešit úvěrem, který v budoucnu horko těžko splácí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz