Hlavní obsah
Názory a úvahy

Co Čech, to milionář

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Naprostá většina Čechů jsou milionáři a jen se tváří jako „chudáci“. Je to přetvářka nebo si to opravdu neuvědomují?

31. 10. 10:40

Češi žijí v domech a bytech za miliony. Jakmile však přijde hovor na peníze, nikdo „nic nemá“ a všichni třou bídu s nouzí. Každý, kdo si nestěžuje a je spokojený je okamžitě vyděděnec a zaprodaný zbohatlík.

Článek

No, to jsem zas něco řekla! :) V minulém článku jsem zareagovala na příhodu, která se autorce stala v obchodě s oblečením. V podstatě jsem se jí zastala, řekla jsem, že se mi kdysi stalo něco podobného a je to fakt nepříjemné. A výsledek?

Jsem namyšlený zbohatlík, protože mám na sobě šperky za pár desítek tisíc a když si chci pořídit kvalitní kousek, který mi vydrží řadu let, tak mi nepřijde přehnané dát za kabát zmiňovaných 10 000 Kč a nepovažuji to za luxus.

Nemít peníze je společenská nutnost

Já chápu, že je dneska hrozně moderní stěžovat si na peníze a brečet, že žádné nemáte. Ale milé paní z komentářů, vy nemáte v uších náušnice, na krku řetízek na rukách prstýnky a třeba i náramky? Skoro bych řekla, že většina z vás má. A taky bych si tipla, že většina z té většiny to bude mít ve zlatě. No, tak to jste ale stejné zbohatlice jako já. Co si s tím teď počnete? Sundáte to, budete tvrdit, že je to bižuterie, nebo jste to našly na záhonku při okopávání zelí? Nebo začnete nejdříve myslet a až pak komentovat? Já bych hlasovala pro možnost B, ale je mi jasné, že většina se tu do krve pohádá, že ony rozhodně žádné šperky na sobě, ani doma ve šperkovnici nemají.

No, já u vás zvonit a kontrolovat to nebudu, takže si můžete tvrdit, co chcete. Třeba jste opravdu ty výjimky.

Co je vlastně luxus

S oblečením je to úplně stejné. Když si pořídím kvalitní kožené, ručně šité boty, české výroby za 4000 Kč (jo, přesně ty mám), tak očekávám, že mi nějakou dobu vydrží. Já už je mám konkrétně 4 roky a rozhodně nevypadají, že by se chystaly trhat nebo jinak vypovědět službu. Osobně věřím, že by mi ještě tak 3-4 roky mohly v klidu sloužit. A kdybych nebyla tak trochu trhan, myslím, že by zvládly vydržet i 10 let. No, takže mám boty za 4K, které mám 4 roky. Tzn. místo, abych si každý rok koupila boty za 1000 Kč, které se mi po sezóně rozpadnou, tak jsem jednorázově zainvestovala do dražších bot, jsem pěkně v pohodlíčku, dělají parádu a navíc se nemusím každý rok znovu prudit v obchodě. To mi nepřijde zbohatlické nebo vychloubačné, to mi přijde jenom úplně obyčejně chytré. A navíc jsem tou koupí ještě podpořila českou lokální výrobu, což mě dost těší a snažím se takhle směřovat většinu svých nákupů. Zkuste to někdy místo závisti taky. V důsledku ušetříte, a ještě si užijete pohodlí kvalitních výrobků.

Co Čech, to milionář

V Čechách všichni hrozně rádi brečí, jak jsou na tom špatně, nemají peníze, ceny rostou, inflace, nemovitosti atd. Uvědomujete si ale, že všichni z vás, kteří máte vlastní bydlení jste milionáři? O rodinných domech snad nebudeme diskutovat a pokud máte byt, který není v nějaké vyloučené lokalitě, tak bude mít s největší pravděpodobností také hodnotu přes milion, ne-li přes miliony. Takže až zase budete brečet, jak jste na tom špatně, zkuste se zamyslet nad tím, v čem bydlíte, čím jezdíte a uvědomte si, že to asi zase tak hrozné nebude. Možná dokonce dojdete k závěru, že je to víc zbohatlické než mít kožené boty, kabelky nebo třeba „drahý“ kabát z vlny a kašmíru.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz