Hlavní obsah
Bydlení

Domácí práce nejsou nic náročného

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: R-region / Pexels

Mnoho žen v domácnosti si neustále stěžují na domácí práce. Přitom jim zaberou jen zlomek času a většinu udělají stroje.

1. 11. 19:10

Současné ženy si neuvědomují co mají. Demonstrují, jak jsou udřené z péče o domácnost a ve skutečnosti za ně většinu práce odvedou stroje. Kdyby je neměly, nestačily by zírat. Vyzkoušela jsem to za ně.

Článek

Hodně často se objevují ženy, které jsou v domácnosti a jsou celé udřené z péče o domácnost. Mám je i ve svém okolí a nikdy mě nepřestane podobný názor zvedat ze židle. Úplně miluju hysterický řev matek na dítě, které vesele skočilo do kaluže, protože ony budou to oblečení muset vyprat.

Praní je těžká robota

Kdyby to praly v ruce někde u splavu na valše tak s nimi soucítím na nejvyšší míru. Jenže ono problematické „vyprat“ znamená strčit do pračky, otočit knoflíkem a za hodinu vyndat a hodit přes šňůru. Někdo by teď dramaticky vykřikoval o otroctví žehlení. Jenže, máme rok 2023. Takže buď to prádlo hoďte do sušičky a máte vyžehleno, nebo ho prostě přes ty šňůry pověste rovně. Nebude sice jak ze žurnálu, ale je to všední oblečení pro dítě. I když mu ho nažehlíte sebelíp, po dvaceti minutách, co ho bude mít děcko na sobě, to stejně nikdo nepozná.

Podlahy jako sklo

Tohle je to strašně jednoduché - pořiďte si robotický vysavač a máte vyřešeno. Není třeba další komentář. Místo toho se s vámi podělím o osobní historku o vysavačích.

Já o nich totiž do nedávna prohlašovala, že je to absolutní zbytečnost. „Naše prababičky je taky neměly a z podlahy by se u nich dalo jíst.“ Takže, když jsem se přestěhovala do malého bytu, rozhodně jsem v něm odmítla zakopávat o vysavač. „Raději budu častěji vytírat, stejně je to lepší.“ A tak jsem vytírala a utírala prach jednou týdně. Prachu neubývalo. Zvýšila jsem intenzitu utírání prachu i vytírání podlahy na 2× týdně. Zase bez efektu. Takhle jsem pokračovala, až jsem to dotáhla k vytírání každý den, někdy i 2× denně, když měla přijít návštěva. Bylo to k ničemu, jakmile podlaha uschla, prach byl zpátky a když jsem jeden den vynechala, objevily se rovnou celé chuchvalce. Tenhle boj, jsem vedla dva roky.

Neustálý prach jsem si vysvětlovala různě - je to tím, že bydlím v paneláku, když se rozjede výtah, udělá se asi nějaký podprahový průvan a prach se mi do bytu dostane takhle, nebo je to tím, že bydlím ve velkém městě a je to prostě prašnější prostředí než na vesnici. Poslední vysvětlení bylo, že je rok 2023 a svět je celkově prašnější než dřív - různé mikroplasty atd., a proto se nemůžu prachu doma zbavit.

No, trvalo celkem tři roky, než mi došlo, že babičky ani mamka nemají doma ty vysavače jen na ozdobu, ale zřejmě je doopravdy používají, a to z nějakého důvodu. Tak jsem teda vysavač taky pořídila. Pointa už je asi každému jasná, ale stejně si ji neodpustím.

Musím přiznat porážku. Výsledek byl naprosto ohromující! Stačilo párkrát proletět byt s vysavačem a bylo po prachu. Teď mi stačí 2× týdně vysát a jednou vytřít a utřít prach a můžu na podlaze rovnou servírovat večeři. Takže ano, vysavač je v domácnosti obrovský pomocník, který vám ušetří hromady času a šaškování s mopem. Upřímně lituju naše prababičky, které vysavače neměly a musely to zvládat růčo. To byla fakt robota.

Domácí práce nejsou otrava, je to radost

Absolutně nechápu, kde dnešní ženy berou odvahu si stěžovat na péči o domácnost. S čím máte problém? Že máte vlastní domov, o který se můžete starat, aby tam bylo vám i vaší rodině hezky? Nebo jste tak hrozně vyčerpané z praní na valše, mandlování oblečení, stloukání másla a drhnutí podlahy rejžákem? Od puberťaček, které jsou poprvé z rodného domu, bych čekala, že budou zaskočené, že vlastní domácnost vyžaduje něco víc, než jen vybrat do obýváku sedačku, která bude ladit s barvou závěsů. Ale ženy, kterým je nad 30 let a třeba už i mají vlastní rodiny? U těch bych čekala, že si už budou vědomé toho, co mají a dokážou si toho vážit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz