Hlavní obsah
Názory a úvahy

Důchodce nebo senior, jaký je v tom rozdíl

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: guvo59 / Pixabay

„Co je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně.“ — William Shakespeare

7. 11. 11:14

Důchodce, senior nebo penzista? Je v jednotlivých označeních rozdíl? Rozhodla jsem se zjistit, jak to vnímají ti, jichž se tato označení týkají.

Článek

Narazila jsem na zajímavý článek, kde autorka vyzývá lidi, aby konečně přestali používat urážlivé označení důchodce. Mě do téhle doby nenapadlo, že by na tom označení mohlo být něco hanlivého. Jak je to doopravdy? Fakt mají důchodci s takovým označením problém, nebo je autorka článku, na který reaguji jen přecitlivělá a řeší úplnou zbytečnost?

Důchodce je negativní

Autorka se vymezuje proti označení důchodce, avšak jen 2 z 28 lidí, kterých se ptala její názor sdílelo a označení důchodce jim vadilo. Upřímně, podle mě je to celé nesmysl. Jestli si za ty rok tohle označení na sebe nachytalo nějaké negativní konotace, tak to nebylo označením jako takovým, ale lidmi, kteří pod něj spadají. Což znamená, že i když teď uděláme z označení „důchodce“ nadávku a budeme trvat na emočně nezatíženém pojmenování senior nebo penzista. Za pár desítek let se bude řešit to samé jen s novým označením. Takže za pár let můžeme místo věty „Důchodci si pořád stěžují…“ říkat „Penzisté nebo senioři si pořád stěžují…“ a určitě se objeví další lidé, kteří se budou proti „negativním označení“ senior a penzista vymezovat. Jen teda doufám, že do té doby se u nás více zabydlí angličtina, protože použitelné české názvy začnou časem docházet. A označovat někoho jako dříve narozeného fakt nemá smysl. To může být 70letá paní od vedle nebo spolužačka o 2 třídy výš. Já bych to s tou hyperkorektností zase tak moc nepřeháněla.

Starobní důchodce je něco jiného

Osobně si dovedu představit, že pojmenování „starobní důchodce“ už může lidem vadit. Ale problém nevidím ve slovu důchodce ale v termínu starobní. Evokuje mi to stáří, starobu a především starobinec, kde v minulosti končili ti nejstarší a nejubožejší z lidí. Chudí a staří, o které se neměl nebo nechtěl nikdo postarat. Takže tohle dovedu pochopit, ale na druhou stranu, kdo z vás zažil oslovení „starobní důchodče“?

Podle mě by bylo strašně jednoduché řešení: Za prvé by si všichni, kterých se to týká měli uvědomit, že naprostá většina lidí nevnímá označení „důchodce“ jako nadávku. A za druhé, když se jim to nelíbí, tak ať to prostě řeknou a navrhnou alternativu. Já jsem hodila na konec článku anketu a tam si můžete odhlasovat, které oslovení je vám nejpříjemnější. To, které bude mít velkou většinu, budu používat. Je mi úplně fuk, jak budu důchodce/seniory/penzisty apod. oslovovat, smysl bude vždycky stejný.

Až já budu v důchodu

V případě mé osoby mi na označení důchodce nepřijde nic špatného. Urazilo by mě to jen ve chvíli, kdy by mě tak někdo označil, až mi bude padesát, zatímco do důchodu se bude chodit v sedmdesáti. Osobně se na tu dobu neskutečně těším. Budu důchodce a jen ať každý ví, že teď už mám prázdniny až do konce života. Živě si dokážu představit, jak první týdny důchodu volám svým dospělým dětem vždy brzy ráno a budím je průpovídkou „Hola, hola, práce volá…!“

Ano, jsem prostě poklad. Kdybych se nebála, že na revmatických kolenou neuteču dost rychle, snad bych chodila zvonit i sousedům na zvonky čistě pro to potěšení, že oni musí ráno do práce, kdežto já zpátky do vyhřátého pelíšku, protože už mám konečně definitivně odmakáno. Prostě si to plánuju děsně užít a fakt doufám, že se toho dožiju. Díky vnoučatům budu mít po ruce nejnovější technologie, od státu kapesné… no nebude to paráda?

P.S. Já plánuju svůj „odchod“ do důchodu v 50-55 letech. Ale i kdyby mi to ale nevyšlo a já musela jít stejně jako ostatní příslušníci mé generace až někdy v 70 letech, můj přístup by byl stejný a užívala bych si to. Je to totiž v hlavě.

Anketa

Které označení je vám pro vaši osobu milejší?
Důchodce
5,1 %
Senior
19,2 %
Penzista
5,1 %
Je mi to fuk
70,6 %
Celkem hlasovalo 99 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz