Hlavní obsah
Finance

Důchodci berou víc než zaměstnanci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: sarablatter / Pixabay

Podle výsledků mnoho důchodců jen pálí dobré bydlo a stěžují si jen z přebytku volného času.

12. 11. 13:20

Zjistila jsem si reálnou výši průměrného důchodu a porovnala jsem ji s minimální mzdou. Nestačila jsem se divit.

Článek

Nedávno jsem v článku Kolik důchodci doopravdy berou zjištovala, jaký starobní důchod lidem opravdu chodí. Jeho výši jsem si předem nezjišťovala, ale do článku jsem umístila anketu, kde mohou důchodci hlasovat. Z výsledků mi doslova spadla čelist.

Důchody vyšší než minimální mzda

Očekávala jsem, že většina důchodů bude mezi 10 000 - 15 000 Kč, což mi přišlo celkem přiměřené k věčným stížnostem důchodců, jak málo mají. Jenže výsledky ankety mi doslova vyrazily dech. Téměř polovina lidí má důchod nad 20 000 Kč, přičemž aktuální minimální mzda je v Česku 17 300 Kč. Možná si myslíte, že anketa byla zmanipulovaná, nebo si někdo dělal legraci, aktuálně tam hlasovalo přes 15 000 lidí a pochybuju, že by všichni v hlasování lhali, ale ty výsledky se mi prostě nezdály, a to ani lidem v komentářích. Ačkoliv i tam se na každého křiklouna, který vykřikoval, že takové důchody nejsou a že je nikdo nemá, našel někdo, kdo mu potvrdil, že on takový důchod má. Začalo mi to vrtat hlavou čím dál víc. Kde je pravda?

Je to pravda

Naštěstí nebylo nijak složité zjistit, jaký je průměrný starobní důchod v České republice. Opět jsem se nestačila divit, průměrný důchod aktuálně je přesně 20 216 Kč. Tohle nejsou čísla, která bych si někde vycucala z prstu. Mám jej přímo z České správy sociálního zabezpečení a nevěřícím Tomášům, jsem ke každému číslu dala i odkaz, kde si ho můžou sami ověřit.

Pracující lidé jsou naštvaní

Musím přiznat, že tohle se nezdá úplně fér ani mně. Přijde mi, že pro aktivně pracující lidi musí být dost demotivující představa, že za celý den v práci vydělají tolik, kolik jiným lidem přijde na účet. Byť samozřejmě celý život pracovali a důchod si zaslouží, otázka je, jak vysoký důchod by to měl být. Na druhou stranu platí, že pokud je někdo s výši výdělku za svou práci nespokojený, může na sobě pracovat a najít si jinou, lépe placenou práci.

Jak to vidíte vy? Existuje spojitost mezi důchodem a průměrnou mzdou. Neměly by spolu také nějak souviset i minimální mzda a průměrný důchod?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz