Hlavní obsah
Názory a úvahy

Důchodci: Nezajistili se na stáří a teď stojí s nataženou rukou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com

Důchodci se nezajistili na stáří a teď si žijí na náš účet a stěžují si.

23. 10. 14:08

Důchodci se nezajistili na stáří a teď si žijí na úkor nás všech a stěžují si. My platíme jejich důchody a zároveň se snažíme našetřit na své vlastní stáří, protože naše důchody budou minimální. Nemáme to lehké a trocha vděku by nás potěšila.

Článek

Ze všech stran na nás prší rady, jak máme odložit okamžitou spotřebu, šetřit si na důchod a zajistit se tak na stáří, abychom přežili. Leží toho na nás tolik, že nevíme, kam dřív skočit a na co vydělávat nejdříve. Je to velký kontrast ve srovnání se životy současných důchodců.

Na zadní kolečka nemysleli

Ti si své peníze užili hned, když je vydělali, nakoupili si co chtěli a na stáří nemysleli. Teď na jejich důchody vyděláváme my a ještě musíme neustále poslouchat, jak se rozčilují nad nízkými důchody, natahují ruce pro další peníze a úlevy a argumentují tím, že celý život pracovali a mají právo.

Za 30 let práce doživotní renta

Současní důchodci ve věku našich prarodičů chodili do důchodu krátce po padesátce, takže jejich „celý propracovaný život“ ve skutečnosti čítá cca 30 let práce. Naopak my, budeme pracovat cca 50 let a v podstatě se s naším důchodem nijak zvlášť nepočítá. Jistě, „něco“ nejspíš dostaneme, ale kdyby to měla být částka, která by nám umožnila přežít, tak by nám nejspíš ze všech stran nepodsouvali spoření na stáří.

Měli to lehčí

Když se na to podíváme, tak současní důchodci to měli v životě prostě lehčí. Neměli sice tolik možností, jako my, ale z hlediska financí si mohli celkem pískat. Odpracovali si svých 8 hodin, bydleli ve vlastním, peníze navíc utratili a na konci života se o ně staráme my, zatímco platíme vlastní nájmy, hypotéky, snažíme se spořit na vlastní důchod a dřeme od rána do večera.

Vděčnost a soudnost by potěšila

Nechci si stěžovat a se současnými důchodci bych neměnila. Žijeme ve svobodné demokratické společnosti a máme možnosti o jakých si oni nemohli nechat ani zdát. To je k nezaplacení. Jen by mě dost potěšilo, kdyby si důchodci začali vážit toho, co mají a přestali se tvářit, jak na všechny peníze, slevy, úlevy atd. mají právo a ještě bychom jim měli líbat ruce a projevovat úctu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz