Hlavní obsah
Názory a úvahy

Důchody bych zrušila

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Starobní důchody do moderní společnosti už nepatří. Každý pracující má možnost zajistit se na stáří sám.

31. 10. 12:43

Starobní důchody považuji za naprosto zbytečné. Stát tak jen vodí své zhýčkané občany za ručičku, místo, aby je nechal plně převzít odpovědnost za své životy.

Článek

Starobní důchod? A na co?

Řekla bych, že už nastává v české společnosti čas, aby starobní důchody začaly pomalu mizet. Nemyslím samozřejmě přestat je vyplácet současným důchodcům nebo už žijícím lidem. Ne. Myslím si, že by se mělo začít třeba od dětí, které se narodí za 5 let. Rodiče už budou předem vědět, co jejich děti čeká a mohou jim na důchod začít spořit třeba už v den jejich narození a děti by celý život vyrůstaly s vědomím, že to mají ve svých rukou.

Nemám pocit, že by to bylo kruté nebo nespravedlivé. Naprostá většina důchodců je stejně s důchodem nespokojená, neváží si ho, tak proč dál udržovat něco, co vlastně celou společnost jen štve. Produktivním lidem vadí, že vydělávají na cizí lidi a důchodci stejně mají pocit, že nemají dost. Když se zruší důchody, každý v tom bude sám za sebe a na konci produktivního života dostane jen to, co si opravdu zaslouží. A když se mu to bude zdát málo, může obviňovat jen sám sebe.

Stejný důchod pro všechny

Nebo, pokud bychom důchod zachovali, dala bych ho všem úplně stejný. Prostě minimum na základní přežití. Kdo by chtěl vyšší úroveň, musel by si na ni našetřit za produktivního života. Na druhou stranu minimální důchod je pro rok 2023 stanoven na 4810 Kč a dost by mě zajímalo, kdo za takovou částku dokáže přežít. Za to by snad nevyžil ani můj pes, rozhodně ne v měsíci, kdy se jde k veterináři.

Není důchod jako důchod

Je velký rozdíl mezi starobním, invalidním nebo třeba sirotčím důchodem. Když se vám v životě stane tragédie nebo vám život hned na začátku rozdal špatné karty nemůžete za to a stát či společnost by se o vás měly postarat. Od toho jsme civilizovaní a platíme daně. Na druhou stranu starobní důchod je podle mě něco úplně jiného a zbytečného, protože jste měli celý život, abyste se na stáří zajistili a pokud jste to neudělali je to vaše hloupost a měli byste za to nést následky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz