Hlavní obsah
Názory a úvahy

Důchody - peníze za nic?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: guvo59 / Pixabay

Visí důchodci pracující generaci na krku nebo si užívají zasloužený odpočinek?

16. 11. 11:11

Jsou důchody peníze za nic, nebo vydřená renta, které lidé obětovali vše. Celý život nás učili, že peníze nejsou to nejdůležitější, ale nakonec jim obětovali v životě to nejdůležitější.

Článek

Starobní důchody byly v České společnosti třaskavé téma, co si pamatuju. Poslední dobou mám ale pocit, že se to ještě více vyhrotilo. Možná je to vlivem inflace, zdražováním, nebo tím, že se čím dál častěji mluví o tom, že vzhledem ke stárnutí populace je systém bez důkladné reformy neudržitelný. Nejčastěji se setkávají dva diametrálně odlišné pohledy.

Důchody jsou peníze za nic

Na tenhle názor v diskuzích narážím často. Že aktuální důchody jsou peníze za nic. To samozřejmě není pravda. O výši důchodů můžeme diskutovat do nekonečna. Jejich výpočet je mi záhadou. Nechápu, jak aktuální výměra mého důchodu může dle aplikace na České správy sociálního zabezpečení dělat už 8 000 Kč, když mám pocit, že jsem se v pracovním procesu ještě ani nezahřála, a hlavně většinu času podnikám a samozřejmě dělám vše proto, abych veškeré zálohy udržela minimální a daří se mi to. Každopádně z určitého úhlu pohledu jsou důchody peníze za nic, dokonalý pasivní příjem. Starobní důchodci už pro ně nemusí dělat vůbec nic. Každý měsíc jim přistanou na účtu a jsou v pohodě. Jenže ještě ti máme druhý názor.

Důchody jsou peníze za vše

Tohle je názor primárně těch, kterých se to týká. Považují důchod jako peníze na jejichž získání obětovali vše - čas s rodinou, zdraví, volný čas, záliby. A svým způsobem to tak skutečně je, ale nikdy se nepřestanu divit, proč to udělali. Proč nehledali jiné cesty, proč si včas neujasnili priority. K čemu je jim teď důchod, když většinu života své děti vídali jen po večer, kdy s nimi napsali úkoly a odpadli. Chápu, že za komunismu to bylo složitější, byť i tam se dalo podnikat, i když člověk nebyl ve straně. Ale musel mít kromě schopností i pořádnou dávku štěstí, a to nemá každý. Ale socialismus tu už pár desetiletí nemáme. A většina dnešních důchodců strávila většinu produktivního života ve svobodné zemi, která je navíc podnikání dost otevřená. Proč tedy nevyužili svou šanci? Pro lidi, kteří se nikdy nedokázali odrazit ode dna jsou opravdu důchody peníze za vše. Mě by zajímalo, jestli mají radost, když jim důchod přijde, nebo při pohledu na něj jim před očima běží ty chvíle, které kvůli jeho získání nenávratně ztratili…

Pravda je uprostřed

Jak už to bývá samozřejmě pravda je uprostřed. Když se dostanete do fáze, kdy důchod začnete pobírat už jsou důchody opravdu peníze za nic, ale je fakt, že před tím lidé obětovali strašně moc. Já osobně jednou plánuju definovat svůj důchod, jako peníze, které mi platí svět za potěšení z mé přítomnosti. Každopádně, aby se člověk k tomuto pasivnímu příjmu dostal, musel si odmakat své. A z cela upřímně si myslím, že k pasivnímu příjmu přes 20 000 Kč se dá přijít i lehčí a rychlejší cestou, než se 35 let života otravovat děláním něčeho, co vás moc nezajímá s lidmi, kteří jsou vám v lepším případě ukradení a v horším vám dělají peklo ze života. Jasně, jsou šťastlivci, které jejich práce bavila a kolegové byli kamarádi. Jenže, kdo dokázal takovou práci najít. Říct ne zaměstnání, kterého nebavilo a sebrat odvahu hledat si to pravé. V dřívějších dobách bylo pozitivně hodnoceno, pokud jste celý život pracovali u jednoho zaměstnavatele. Dovedete si to představit? Já ani v nejhorších představách. Ti lidé museli být úplně otupělý. Celý život stejná cesta do práce, stejní lidé, kteří se měnili jen zřídka a 35 let stejná činnost jen s minimálními změnami například při kariérním postupu.

Důchody jsou přežitek

Já jsem a vždy budu proto, aby se starobní důchody zrušily. Začít postupně od generací, které ještě nezačaly platit sociální pojištění. Sociální pojištění bych pak podstatně snížila, ale samozřejmě bych ho úplně nerušila. Z něčeho se musí platit i další důchody a samozřejmě by bylo potřeba postavit i nějaké chudobince pro lidi, kteří se na zajištění na stáří vykašlali. Nepatřím k lidem, kteří souhlasí s tím, že by stát měl svoje občany vodit za ručičku. Zajištění na stáří by mělo ležet na lidech. A pokud pro ně stát chce udělat něco užitečného měl by se věnovat výuce skutečné finanční gramotnosti. Je otřesné, že řada dospělých, ekonomicky aktivních lidí nerozumí složenému úročení. Tohle je elementární znalost, pokud někdy mají krysí závod opustit. Miliony lidí, ale budou v kolečku běhat až do smrti a nejhorší na tom je, že si za to můžou jen oni sami.

Každopádně, nesporným faktem je, že pokud člověk pobírá důchod, měl by za něj být vděčný, protože i když za jeho získání obětovali celý život, faktem je, že pobírají peníze z peněz, které vyděláme my. I když z mých teda zrovna moc ne, viz výše. Každopádně by nám měli být vděční. Když se rozhodněme na práci vykašlat a živit se trávou, kořínky a mýt se v potoce, tak na jejich důchody nebude, i kdyby obětovali v práci 10 životů. A argument, že poctivě odváděli celý život na mě neplatí. Například, v mé ideální vizi by se sociální pojištění platilo dál, byť nižší a starobní důchody by se nevyplácely.

Mně osobně by nejvíce potěšilo, ne projevování vděku, už jen ta představa je dost divná. Takhle je to v republice aktuálně nastavené, je to tedy samozřejmost a netřeba kolem toho diskutovat. Mně by největší radost udělalo, kdybych nemusela poslouchat o tom, jak jsme líní, nic neděláme, nevíme, o čem je život atd. Protože myslím, že právě naše nechuť obětovat život práci ukazuje, že naopak velmi dobře víme, o čem život je a co je v něm nejdůležitější. A ve chvíli, kdy my přestaneme pracovat a začneme jíst kořínky, tak důchodci začnou taky. Protože bez nás jsou bez prostředků.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz