Hlavní obsah
Názory a úvahy

Falešná skromnost se už nenosí, jednodušší lidé ji však stále vyžadují

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
3. 11. 10:18

Falešná skromnost, upejpání a sebepodceňování. Společenské normě z dob našich babiček už odzvonilo, přesto jsou tu skupiny obyvatel, kteří ji od ostatních vyžadují. Jsou to důchodci a nevzdělaní lidé, kteří v životě nedosáhli úspěchu.

Článek

Velké množství lidí zaspalo dobu a stále mají pocit, že falešná skromnost se cení. Shazují sebe, snižují vlastní zásluhy a neustále se kritizují. Zřejmě byste si řekli ok, jejich problém. Jenže oni stejná měřítka uplatňují i na ostatní včetně vás. A ostře si na vás podobné chování vynucují.

Falešná skromnost je nesmysl

  • Něco se vám povedlo a vy se k tomu hrdě přihlásíte? Jste namyšlení.
  • Máte svůj názor a nebojíte se ho říct? Jste arogantní.
  • Nehroutíte se ze zdražování? Jste zbohatlíci.
  • Máte peníze? Kdo ví, kde jste si je nakradli.
  • Dokážete si na sebe vydělat a netajíte se tím? Machrujete.
  • Snažíte se obklopovat kvalitními věcmi? Povyšujete se nad ostatní.

Podobný přístup mají nejčastěji důchodci a jednodušší lidé, kteří se v průběhu života nedokázali dostatečně vzdělat. Přemýšlela jsem, co člověka může vést k tomu, aby shazoval veškerý úspěch svůj i svého okolí a myslím si, že jsem na to přišla.

Cítí se méněcenní

Když jste v životě nic nedokázali a při pohledu zpět nemáte důvod být na cokoliv pyšní, těžko se budete vyrovnávat s úspěchem okolí. Proto se to projevuje zejména u nevzdělaných lidí a důchodců. Musí být dost těžké blížit se ke konci života, v případě důchodců, a nemít v podstatě nic, co by vám rozbušilo srdce a byli byste na to hrdí. Naprostá většina z nich vždy vyzdvihuje celý svůj propracovaný život. To mně osobně nepřijde jako důvod k hrdosti, ale spíše ke smutku. Celý život promarnit prací pro někoho jiného a trávit v práci více času než s rodinou? No, děkuji pěkně.

Absolventi vysoké školy života

Další skupina, která se snaží srazit jakýkoliv úspěch svého okolí jsou lidé, kteří to už na začátku nezvládli a nedokázali se dostatečně vzdělat. Pozor, nebavíme se tu o lidech, kteří neměli peníze na absolvování vysoké školy. Bavíme se tu o lidech, kteří na školu kašlali, nezajímali se, byli líní, nesnažili se a řada z nich s bídou dokončila učňák, odkud zamířili rovnou na pracák, protože pracovat se jim nechtělo. Náplň jejich dnů můžeme často vidět v komentářích pod články. Vykřikují své frustrace, napadají ostatní i sebe mezi sebou. Nesnesou úspěch ostatních, ani jiný názor. Čím méně cennější si připadají tím více hlasití a vulgární jsou v komentářích.

Jak často takové křiklouny v diskuzích potkáváte?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz