Hlavní obsah
Knihy a literatura

Finanční úspěch není těžký: 7 zlatých pravidel od Nejbohatšího muže Babylónu funguje dodnes

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Antea

Kniha Nejbohatší muž v Babylóně je základní literatura pro každého, kdo chce získat kontrolu nad svými penězi.

21. 11. 13:58

4000 let stará pravidla pro získání finanční jistoty ze starého Babylónu, pomáhají lidem k úspěchu dodnes. Stačí jen zapomenout na výmluvy a zamyslet se nad tím, co se v knize píše.

Článek

Kniha Nejbohatší muž Babylóně od George S. Clasona je základní literatura pro každého, kdo potřebuje získat kontrolu nad svými penězi, vybudovat si stabilitu, úspory a pasivní příjem.

Čte se krásně

Nikdy by mě nenapadlo, že knihy zaměřené na finance, tržní principy, podnikání, investování a budování pasivního příjmu by mohly být hezké čtení. Ale ať už si vzpomenu na knihu Bohatý táta, chudý táta nebo třeba Můj soukromý buzynes od Jana Krause všechny byly maximálně čtivé, poutavé a zajímavé. Myšlenky a postřehy předávaly nenásilně formou příběhů a já jsem se při čtení bavila stejně dobře, jako při četbě beletrie.

Rady nad zlato

Na sedmi jednoduchých zásadách se čtenář dozvídá, jak se má k vydělaným penězům chovat, pokud se chce vyhnout chudobě a získat finanční jistotu a zajistit se na stáří. Mimo konkrétních srozumitelných rad jsou v knize popsané i obvyklé vlastnosti, které jsou pro každého investora důležité: disciplína, trpělivost, moudrost, pracovitost a úplně obyčejné popadnutí příležitosti za pačesy, když se objeví.

Zaplaťte nejdříve sobě

Tahle rada je alfou a omegou a objevuje se i v Bohatém, chudém tátovi. Hlavní myšlenka spočívá v tom, že po výplatě si nejdříve část peněz si odložíte pro sebe a rozumně je investujete. To jsou peníze, které vyplácíte sobě, a které na vás budou dál vydělávat. Nejbohatší muž Babylónu doporučuje odkládat si 10 % příjmů, protože to si může dovolit prakticky každý. Naprosto s ním souhlasím, i když někteří se možná budou muset trochu uskromnit za dosažení cíle to rozhodně stojí. Pokud si to někdo nemůže dovolit, měl by se poohlédnout po jiné práci, kde bude brát více peněz, nebo si přivydělat.

Hodně se mi líbí, jak se v knize pracuje s výmluvami. Klidným a laskavým přístupem autor trpělivě vysvětluje, motivuje a ukazuje příklady ze života. Pokud někdo o změnu skutečně stojí, tady má návod, jak začít.

Skvělý začátek

Zkušenému investorovi Nejbohatší muž Babylónu žádné nové poznatky nepřinese. Já se za zkušeného investora nepovažuju, a přesto jsem se nic nového nedozvěděla. Bylo ale příjemné si vše zopakovat a nechat se namotivovat příběhy lidí, kteří to dokázali. Pokud ve finanční gramotnosti pokulháváte, máte pocit, že vyděláváte málo, neumíte si nic odložit stranou nebo nevíte, jak peníze zhodnotit, kniha Nejbohatší muž Babylónu vás skvěle a srozumitelně uvede do obrazu. Navíc má jen 139 stran, takže za večer máte přečteno.

Na dnešní době je skvělý ten přístup k informacím, který máme. Knihy, internet, úspěšní lidé… Informace jsou všude kolem nás a když chce někdo něco změnit, posunout se, zlepšit něco se naučit, stačí když vynaloží čas a vědomosti si osvojí. Kdo je líný, nic nedělá a umí si jen stěžovat a tvrdit, že něco nejde, tak tomu prostě není pomoci. Každý má to, co si zaslouží.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz