Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jak se finančně zabezpečit na stáří

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Na důchod se můžete předem připravit, nebo si jeho aktuální výměru jednoduše zvýšit.

6. 11. 11:06

Pokud chcete mít důchod v klidu a v pohodě je potřeba si ho správně naplánovat a předem se finančně zajistit na neočekávané výdaje. Mimochodem, víte, že je možné svůj vyměřený důchod zvýšit?

Článek

Důchod je etapa života, na kterou se těšíme, ale také je třeba ji řádně naplánovat. Velká část současných důchodců to podcenila a jso vydání napospas výši svých důchodů. Finanční zabezpečení na důchod je klíčové, abyste si mohli užívat odpočinek bez finančních starostí.

Důchodový plán

Začněte tím, že si stanovíte cíl, kolik peněz budete potřebovat na důchod. Zahrňte náklady na bydlení, zdravotní péči, potraviny a zábavu.

Spořte pravidelně

Pravidelné spoření je klíčové.Investujte do důchodových fondů, ETF, akcií nebo zkuste třeba koupit nemovitost a pronajímat ji. Ceny nemovitostí a nájmů v čase obvykle rostou a vy se můžete na této vlně svést. Diverzifikujte a investujte své peníze do různorodých aktiv včetně například dluhopisů.

Plaťte dluhy

Pokuste se uhradit své dluhy, ještě před důchodem. Méně dluhů znamená méně stresu a vy budete moci v klidu odpočívat.

Zvyšte své příjmy

Zvažte možnosti, jak si zvýšit příjem - buď tím, že pracujete na částečný úvazek, nebo investujete do dalšího vzdělání. Čím vyšší příjem před důchodem, tím vyšší důchod. Mimochodem, věděli jste, že i váš aktuálně vyměřený důchod je možné zvýšit?

Ověřte si své sociální zabezpečení

Zjistěte, jaký příjem můžete očekávat ze sociálního zabezpečení a jak si můžete optimalizovat svůj nárok.

Zdravotní péče na důchod

S věkem přichází zdravotní potíže, přesto se řada důchodců tváří, jako by o tom v životě neslyšela. Ačkoliv máme to štěstí, že je v ČR zdravotní péče bezplatná, zahrňte náklady na ni do svého plánu na důchod. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat ošetření, nebo léky, na které se pojištění nevztahuje a je důležité na to být připraven.

Konzultujte s odborníkem

Nakonec, konzultace s finančním poradcem může být velmi užitečná. Odborník vám může pomoci sestavit optimální důchodový plán. Zabezpečení na důchod vyžaduje plánování a pravidelnost. Čím dříve začnete, tím lépe. S tímto plánem můžete dosáhnout finančního klidu a užívat si svého důchodu v pohodě.

P.S. Nejsem finanční, ani investiční poradce a toto nejsou investiční doporučení.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz