Hlavní obsah
Názory a úvahy

Kolik důchodci doopravdy berou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: sarablatter / Pixabay

Jaké si to zařídíš, takové to máš. To platí v životě pro každého včetně důchodců. Pokud jsou nespokojení se svojí rentou a cítí se nezajištění, tak asi něco v životě udělali špatně.

5. 11. 12:46

Důchodci si neustále stěžují na výši starobních důchodů. Kolik ale doopravdy berou, je to skutečně tak málo?

Článek

Dneska jsem přemýšlela (bolelo to jen trochu, díky za optání). Už se tu převážně s důchodci škorpíme nějaký ten týden. Já bych zrušila důchody, důchodci by zrušili mě, ale hlavní předmět naší diskuze, tzn. důchod, zůstává neznámý. Takže, milí důchodci, kolik vám to reálně každý měsíc hodí? Nebojte, můžete i anonymně, na konci článku máte anketu.

Důchod pod 5000 Kč

Aktuální výše minimálního starobního důchodu je 4810 Kč. Nedovedu si představit, co člověk s tímto důchodem celý život dělal, respektive nedělal. Buď to podle mě může být člověk, který prožil prakticky celý život v cizině a má tedy důchod tam, nebo se zajistil vlastní prací, případně to může být absolutní povaleč. Vždyť i můj aktuální důchod by teď byl 8000 Kč a  to jsem teprve v cca polovině pracovního procesu. Na druhou stranu, přece snad ani není možné, že zdravý člověk nezakopne celý život o práci. To by se musel šíleně nudit. Čím vyplní den? Já pracuju každý den jen pár hodin a moje práce je zároveň můj koníček, takže by mi nejen chyběla, ale navíc bych se bez ní děsně nudila a samozřejmě neměla bych na živobytí. Myslíte, že ti lidé s minimálním důchodem dělali celou dobu načerno? Co za tím podle vás je?

Důchod 5000 - 10 0000 Kč

Upřímně jsem hodně zvědavá, jak výsledky ankety vyjdou. Ve větším městě zaplatíte za pronajatý byt 1+1 kolem 15 000 Kč. Co tedy dělají lidé s takovýmhle důchodem? Jsou na sociálních dávkách, přestěhovali se někam na venkov, nebo dál pracují? A hlavně, jak se do takovéhle situace dostali? Nedávno jsem četla komentář, kde komentující sice vůbec nepochopil o čem článek byl, ale uvedl tam zajímavou věc. „Byt jsme pořídili za 70 000 Kč, dnes má hodnotu 6-7 milionů.“ A o tom to je. Předchozí generace neměly s vlastním bydlením problém, tak jak je možné, že jsou na stáří nezajištění a stěžují se, že živoří? Vždyť kdyby se přestěhovali do menší nemovitosti, tak se zbytku peněz co jim po transakci zůstane vyžijí do konce života.

Důchod 10 000 -15 000 Kč

Tenhle důchod už bude v domácnosti znát. Myslím si, že manželský pár s ním už při troše skromnosti může vyjít, ale řekla bych, že to mají dost natěsno. Na druhou stranu, jak může někdo projít životem, ještě údajně celým propracovaným, a nemít vůbec nic našetřeno? Ono i „hloupých“ 300 000 Kč na nějakém lepším spořáku vám při současných úrocích vydělá měsíčně další tisícovku. Kdyby tedy každý důchodce šel do důchodu s naspořeným alespoň půlmilionem, hned by měl k důchodu skoro 2 000 Kč na přilepšenou. A přiznejme si, že našetřit za nějakých 40 let práce 500 000 Kč není zase tak těžké. Je to 480 měsíců. To znamená, že by vám stačilo každý měsíc odložit na spořící účet necelou tisícovku a díky složeném úročení byste tam měli víc než půl milionu.

Mimochodem, osobně zastávám názor, že zajišťovat se na stáří pomocí spořícího účtu je nesmysl. Ale počítám s tím, že současní důchodci neměli moc možností investovat do akcií, ETF atd. a nemovitost je asi nenapadly. Kdyby ano, tak by si nestěžovali na důchod.

Důchod 15 000 - 20 000 Kč

Tenhle důchod mi přijde nejspravedlivější. S touto částkou už při troše skromnosti zaplatíte bydlení i jídlo. A pokud chcete nějaký nadstandard, tak jste si prostě měli našetřit. Důchod je dávka, která by měla pokrýt vaše základní potřeby. Osobně počítám, že někam tam, bych se s důchodem mohla dostat i já a přijde mi to naprosto super. Prostě jen tak mi na účtu každý měsíc přistane XX tisíc jako super kapesné. Samozřejmě nečekám, že by mě důchod živil, nejsem padlá na hlavu a je mi jasné, že se na důchod musím zajistit především sama. O to víc ale drobné od státu potěší.

Důchod nad 20 000 Kč

Nevím kolik současných důchodců se vejde do této kolonky ale rozhodně si nemají na co naříkat. Více než 20 000 Kč, když kus svého života vydělávali pod 1000 Kč měsíčně? Jasně, ceny se změnily, ale i tak si myslím, že pokud šli do důchodu po padesátce, tak se jim na důchodech a slevách vyplatí více než státu reálně odvedli. Nezávidím, konstatuji. Osobně bych prostě pro budoucí generace důchody zrušila.

Kdybych mohla na důchod nechat svoji„současnou výši důchodu“ za to , co jsem do teď odpracovala a z dalšího sociálního pojištění se odhlásit, šla bych okamžitě do toho. Ty 3000 Kč za sociální pojištění bych rozhodně dokázala využít lépe, než mi nabízí stát. A když ne, tak by to byl můj problém. Protože každý by měl převzít odpovědnost za svůj život a když to nezvládne je to jeho boj.

Taky byste důchody do budoucna zrušili?

Anketa

Můj starobní důchod je:
Pod 5 000 Kč
1,7 %
5000 - 10 000 Kč
3,3 %
10 000 - 15 000 Kč
15,1 %
15 000 - 20 000 Kč
32,7 %
nad 20 0000 Kč
47,2 %
Celkem hlasovalo 15298 čtenářů.

P.S. Nikdo se do důchodců netrefuje, protože jsou staří nemohoucí a podobně. Netrefuje se tu do nich vůbec nikdo. Prostě tu prachobyčejně reagujeme na jejich věčné stížnosti a nespojenost a kritiku současných generací, které je živí. Ano, současní důchodci zase živili generaci před sebou. OK, ale to nevyvrací, že teď je živíme my a oni by měli být vděční. Když se na to všichni vykašleme a půjdeme si sednout na pracák, tak mají po důchodech i kdyby měli odpracováno třeba 100 let. Chápeme se?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz