Hlavní obsah
Názory a úvahy

Lidé se v komentářích jen ztrapňují

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Andrea Piacquadio / Pexels

Lidé se v internetových diskuzích neovládají. Jsou vulgární a myslí si, že si mohou dovolit všechno.

1. 11. 12:57

Komentáře na internetu přetékají vulgaritou a hrubostí lidí. Ti si myslí, že díky anonymitě si mohou vše dovolit a neponesou za to následky. Elementární lidská slušnost se z diskuzí téměř vytratila.

Článek

Známe to všichni, stačí si otevřít diskuzi pod jakýmkoliv článkem na internetu a začíst se do komentářů. Nebudete se stačit divit, co jsou lidé schopní vyplodit, kolik hrubosti, nenávisti a hlavně obrovské hlouposti se v nich skrývá.

Bezpečná anonymita

Skrytí v bezpečí svých domovů, chráněni anonymitou internetu pouštějí svou frustraci a vztek z nepovedených životů na všechny strany. Komentáře často nemají s článkem ani jeho autorem nic společného. Jsou to prostě jen hrubé, hloupé a často i vulgární výkřiky, které komentující nejsou schopni korigovat, a tak je prostě vypouští ven.

Stále to samé dokola

Nejčastější komentáře jsou stále na to samé téma a můžeme je rozdělit do několika skupin.

Za všechno může vláda - je úplně jedno, jaká vláda je aktuálně u moci. Tihle diskutující nezvládají vlastní životy, a tak potřebují na někoho ukázat prstem a obvinit ho ze svých potíží. A vláda? Ta je vždycky dobrý cíl. Byť jen málokdo si uvědomuje, že rozhodnutí, která vláda přijímá, jsou vždy reakcí na to, v jakém stavu jim zemi nechala vláda předchozí. Neplatí to jen pro současnou vládu, ale obecně.

Za všechno můžou Ukrajinci - tohle se taky objevuje často. Češi obecně jsou hodně závistiví a Ukrajinci jim nedají spát. Co na tom, že u nás roky vykonávají práce, které někdo dělat musí, ale nikdo nechce? Kdepak, my je přece nepotřebujeme. Berou nám levné bydlení, protože překvapivě někde žít musí, když stojí před námi ve frontě, tak musíme čekat o to déle a dokonce jejich děti chodí bezplatně do našich škol s našimi dětmi. Prostě katastrofa!

Hloupé mládí - ať napíšete cokoliv, vždy se najde někdo, kdo to bude shazovat, protože jste mladí a ještě jste nic nezažili. Nejlepší na tom je, že tyto komentáře často píšou lidé, kteří za celý život nevytáhli paty z vesnice, kde se narodili, chodí desítky let do stejné práce a rozumy berou z televize.

Však ono na tebe dojde - naprostá většina diskutujících žije s pocitem, že lidé, kteří publikují na internetu, nemají žádné potíže. Jejich život vypadá tak, že se před polednem probudí, otevřou pusu, do které jim lítají pečení holubi, a zbytek dne až do večera stráví bezstarostnými radovánkami. Asi to bude šok, ale i lidé, kteří píšou na internetu, mají v životě problémy a stejně jako diskutující mají přesně takové životy, jaké si zaslouží.

Nadávky a výhružky - tohle je kapitola sama za sebe. Tato část diskutujících není schopna zformulovat svůj názor, a tak se prostě uchýlí k nadávkám a výhružkám. Často jsou to lidé v podřadných zaměstnáních, kteří svůj život nezvládli. Nevidí si na špičku nosu a mají pocit, že k nim byl život nespravedlivý. Opak je pravdou. Mají to, co si zaslouží, jako my všichni.

Kasička na sprostá slova

Přemýšlela jsem, jak zařídit, aby se v diskuzích vyjadřovali jen lidé schopní alespoň průměrně inteligentního projevu. Když mi to došlo. Ti lidé, kteří píší sprosté komentáře, jsou jako malé, nevychované děti, které navíc neumí zvládat své emoce. Nevím, kde udělali jejich rodiče chybu, ale vím, kde ji děláme my. Chováme se k nim jako k dospělým, kteří už nepotřebují vychovávat. Jenže oni potřebují a já vím jak. Kasičkou na sprostá slova. Taky jste ji měli doma? Rodinou pokladničku, kam jste museli hodit předem stanovený poplatek, když jste řekli sprosté slovo. Už bych nespočítala, kolik mých úspor zmizelo v jejím chřtánu. A jak bych si to představovala v praxi? Ať si každý z diskutujících při založení účtu přednabije kredit, nemusí to být moc, stačí 200 Kč. A když bude porušovat pravidla diskuzí vulgárním vyjadřováním, budou se mu z něj strhávat peníze. Myslím si, že takových 20 Kč za sprosté slovo by řadu diskutujících buď naučilo mluvit slušně, nebo alespoň omezilo jejich projevy. A za to by to stálo. Co myslíte?

Anketa

Pokuty za sprostá slova v diskuzích?
Super nápad
63,2 %
Absolutní nesmysl
36,8 %
Celkem hlasovalo 979 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz