Hlavní obsah
Finance

Mám mít důchod 8000 Kč a jsem s tím v pohodě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Zajistit se na stáří je odpovědnost každého člověka.

27. 10. 8:36

Všude se píše, jak moji generaci důchod nečeká a jak se musíme zajistit sami. Můj aktuální výměr důchodu je 8000 Kč a jsem za to vděčná.

Článek

Moje generace bude celý život pracovat, odvádět sociální pojištění, ale s důchodem se pro ni už nepočítá. Rozhodně se s takovým, který by něco zajistil. Spíše to vypadá na symbolické kapesné. Můj aktuální důchodový výměr je 8000 Kč. Přičemž nájem v bytě 1+1 platím 15 000 Kč a to nebydlím v Praze.

Stejně jako zbytek mojí generace stojím před zásadním úkolem: platit si sociální na důchod, který mi bude prakticky k ničemu, našetřit si vlastní úspory na stáří a do toho pořízení vlastní nemovitosti, protože když nebudu muset na stará kolena platit nájem, dost mi to ulehčí život a zároveň platit nájem na aktuální bydlení, protože pod mostem by mi bylo v zimě chladno.

Nestěžuju si

Na rozdíl od většiny současných důchodců, kteří pocházejí z generace kdy se vlastní bydlení pořizovat za pakatel, do důchodu se odcházelo po padesátce a mají důchod, který bohatě pokryje jejich potřeby, si nestěžuju. Jsem vděčná za to, že něco dostanu. Nemám pocit, že bych měla „právo“ dostávat nějakou rentu po zbytek života, aniž bych hnula prstem. Samozřejmě, 8000 Kč má k bohaté rentě hodně daleko, i když se během mého dalšího pracovního života ještě nejspíš zvýší. Na druhou stranu jsou to pořád peníze, které mi přistanou každý měsíc na účtu, aniž bych proto musela něco dělat a to je super.

Důchody bych zrušila

Osobně jsem proto, aby se důchody zrušily úplně. Proč by nás stát měl vodit za ručičku a starat se o nás. Ať se zruší placení sociálního pojištění s tím, že každému bude důrazně doporučeno, aby ji použil na zajištění se ve stáří. Lidé to tak budou mít ve svých rukách a převezmou za sebe konečně zodpovědnost. A kdo to nezvládne a peníze na své zajištění nepoužije? Tak holt bude pracovat až do smrti, případně skončí v nějakém levném starobinci třetí cenové kategorie.

Nezodpovědnost netoleruju

Osobně nikdy nepochopím tu nezodpovědnost lidí, kteří se na stáří nezabezpečili. Nízká výplata není argument. Nikdo ty lidi nedržel, aby si nezvyšovali kvalifikaci a mohli získat lépe placenou práci a nebo mohli obětovat 1 víkend v měsíci a najít si přivýdělek. Ale neudělali nic a teď si jen hlasitě stěžují na nízký důchod, litují se a neustále mají všeho málo. Ale můžou si za to sami!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz