Hlavní obsah
Umění a zábava

Mít elektřinu není samozřejmost. Už to pochopte

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Ceny elektřiny rostou a s nimi i stěžování lidí. Jenže připojení k elektrické síti je luxus, který si lidé neuvědomují. Když na elektriku nemají, ať se odpojí. Je to služba jako každý jiná.

14. 11. 16:51

Ceny energií čeká další růst, domácnosti se bouří a volají po příspěvcích od státu. Proč? Elektřinu k životu nepotřebujete a pokud se vám nelíbí ceny, tak ji nepoužívejte. Proč bychom váš přepych měli platit my ostatní?

Článek

Ceny elektřiny vzrostou a stěžování lidí sílí. Argumentují všudypřítomnou inflací, nízkými platy, malým důchody a vnímají to jako obrovskou křivdu. Bohužel nepochopili to základní. Elektrické připojení je služba jako každá jiná a když na ní nemají nebo se jim ceny zdají tak vysoké, že je platit nechtějí, mohou se klidně odpojit. Nikdo k využívání elektřiny totiž nenutí.

Žít můžete i bez elektriky

Naprostá většina lidí se tváří, že elektřinu ke svému životu nutně potřebují. Ne, je to jen o vašem pohodlí a lenosti. Jediný, kdo elektřinu k životu skutečně potřebuje, jsou lidé v nemocnicích napojení na přístrojích. A zrovna ti ji mají v rámci zdravotního pojištění zdarma.

Každopádně existuje spousta lidí, kteří měli tu odvahu a když se jim ceny elektřiny nelíbily, tak tak se prostě odpojili a rozhodli se pro alternativní životní styl třeba v jurtách, tiny housech, mobilheimech a tak dále blíže k přírodě.

Nemusíte jít hned do extrému

Chápu, že bydlení někde mezi poli v souladu s přírodou není pro každého. Byť mně osobně by se hodně líbilo. Naštěstí pro vás můžete ceny elektřiny vyřešit i bez stěhování. Jednoduše se můžete připojit na solární zdroj. Pořiďte si solární panely a máte vystaráno. Klidně si můžete nechat vytvořit ostrovní systém a na všechny „předražené“ dodavatele elektřiny udělat dlouhý nos.

Nemáte vůli? Tak plaťte!

Jako obvykle máte svobodnou volbu si vybrat cestu, kterou se vydáte. Každý má ve svých rukách, jak se rozhodne. Osobně jsem zásadně proti tomu, aby stát cenu energií dotoval. Proč jako? Elektřina je přepych, který není k životu potřeba, byť ho dělá o hodně pohodlnějším. Jsme zhýčkaní představou, že na elektřinu máme právo, protože ji má každý okolo.Tak chyba lávky. Na světě jsou miliardy lidí, kteří nejen že nemají elektřinu, ale často ani nezávadnou pitnou vodu. My máme to štěstí, že u nás není problém se k elektřině připojit. Pokud si neumíte vážit toho, že máte štěstí a narodili jste se v civilizaci, ok, je to vaše volba. Ale buďte tak hodní a neotravujte nás ostatní pláčem, jak nemáte na zaplacení účtů. Znáte úsloví „Bez peněz do hospody nelez?“ tak pro odběr elektřiny platí to samé.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz