Článek
Chystá se zákon, podle kterého budou mít lidé právo znát mzdu svých kolegů. Zatím je ve fázi jednání, ale pokud zákon projde, a to podle Evropské unie musí, bude to znamenat obrovskou revoluci v řadě firem. A ty začínají být nervózní.
Spravedlnost, nebo výmluva?
Zaměstnavatelé argumentují, že tato novinka může být zneužita méně produktivními zaměstnanci, což by mohlo podkopat pracovní atmosféru a fungování firem. Nerozumím tomu, v čem je problém. Snad každý zaměstnavatel si dokáže zdůvodnit proč jednomu platí tolik a druhému tolik. Pokud ne, mají firmy strach oprávněně.
FinanceÚspěch se měří penězi
Co zaměstnance čeká?
Evropská směrnice v současné době povoluje pouze získání informací o průměrných mzdách na podobných pozicích podle pohlaví, a tak se otázky začínají rýsovat kolem toho, jak to bude ve skutečnosti fungovat.
Zákon, který by měl tuto situaci upravit, je zatím stále ve fázi plánování. Ministr práce Marian Jurečka uvedl, že vláda stále zvažuje nejlepší způsob implementace, ale do roku 2025 zřejmě zůstane vše při starém.
Dostaňte se z rozchodu raz dva
Bude to boj
Češi jsou obecně dost závistiví a ve chvíli, kdy zjistí, že kolegyně bere o pár stovek víc, bude zle. Odborníci varují, že to může znamenat nejen konflikty mezi zaměstnanci, ale také zvýšenou byrokratickou zátěž pro firmy. Velké společnosti by s tím možná mohly zvládnou poradit, ale menší firmy mohou čekat problémy. Ozývají se i hlasy, které tvrdí, že větší transparentnost může snížit motivaci a podporovat rovnost ve výších mzdách.
Rodina a dětiČeši nevěří vlastním dětem
Jen, ať to každý ví
Osobně jsem vždy měla problém s tím, že hovory o penězích jsou v ČR tabu, a i ve smlouvách jsou vždy doložky o tom, že peníze se nesmí prozrazovat. Firmy tak ročně ušetří obrovské peníze. Stačí, když se jim při nástupní pohovoru podaří dostatečně snížit nástupní plat. Zaměstnanec se dlouho nedozví, že dostává o čtvrtinu menší plat než jeho kolegyně, která má stejnou náplň práce, ale při pohovoru měla ostřejší lokty. Já většinu svého života naštěstí podnikám, takže mě tohle trápit nemusí.
Ale vědět, kolik berou moje kolegyně by se mi v mé první opravdové práci rozhodně hodilo. Byla jsem nezkušená, nevěděla, jak to chodí a když jsem byla s výší platu spokojená, nenapadlo mě se pídit, kolik berou ostatní. Až časem jsem zjistila, že jsem mohla mít o X tisíc měsíčně víc, jen kdybych uměla na pohovoru lépe vyjednávat. Ale poučila jsem se z toho a byla to jedna z nejdůležitějších věcí, co jsem se v životě naučila.