Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nechceme obětovat svůj život práci. Je to špatně?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Antea

Nejlepší místo, odkud jsem letos pracovala, byla pláž u oceánu v Portu. Rok ale ještě nekončí, tak uvidím, jestli to ještě nevylepším.

3. 11. 19:34

Na rozdíl od předchozích generací mají mileniálové rozumně stanovené priority a dnešní důchodci jim to nepřestávají vyčítat.

Článek

Spousta příslušníků starší generace se rozčiluje nad mladými, kteří nechtějí trávit svůj život prací jako oni. Ve skutečnosti je za tím pouhopouhá závist. Oni ty životy v práci taky trávit nechtěli, jenže se z toho, na rozdíl od nás, nedokázali dostat.

Den má jen 24 hodin

Náš den má jen 24 hodin, stejně jako jejich. Dnes už se ví, že člověk by měl spát cca 8 hodin denně. To je 1/3 pryč. Dalších osm hodin byste měli pracovat. Jenže si k tomu připočtěte ještě půlhodinovou pauzu na oběd a dopravu do práce a domů. To je minimálně hodina navíc. Takže z 24 hodin už vám zbývá jen 7 hodin.

Každý den jen 7 hodin života na všechno. Na svoje děti, partnera, péči o domácnost, vaření, zábavu, odpočinek, hygienu. Takže reálně vám na to nejcennější , vaši rodinu, zbývají tak 3-4 hodiny denně. A mileniálové jsou lenoši, protože se jim to nelíbí? Nebo se spíš na rozdíl od předchozích generací naučili používat mozek a dokážou si definovat priority, přičemž každý soudný člověk dá na přední místo to, co miluje nejvíc?

Senioři to nemůžou strávit

Senioři argumentují tím, že někdo musí vydělávat na jejich důchody. Takže oni se nezajistili na stáří, i když byli v práci od nevidím do nevidím, a my to teď za ně musíme zachraňovat? Krásné vyhlídky. Naše doba je v mnoha věcech složitější a náročnější než jejich. Jsme pod neustálým tlakem, musíme držet krok s neustálými změnami a ještě musíme čelit výčitkám, že nechceme pracovat?

Nechceme! Kdo by chtěl? Vy byste se snad hrnuli do práce, kdybyste nemuseli? Ne, byli byste doma, stejně jako bychom chtěli my.

My také pracujeme a vyděláváme. Jen nejsme pokrytci a otevřeně přiznáváme, že bychom raději dělali něco jiného, třeba cestovali. Jsme proto špatní? Máme svobodu slova a není jediný důvod licoměrně tvrdit, jak práce šlechtí a jak bychom si bez ní nedokázali svůj život představit.

Pracujeme, ale chytře

Dnešní doba je sice náročnější, ale svobodnější. Záleží na každém, jak využije svůj potenciál, protože dnes více, než kdy jindy platí, že jaké si to uděláte, takového to máte. A samozřejmě, je řada pracovních pozic, na kterých skončili lidé, kteří na sobě nemakali, na školu kašlali a teď chodí každý den do práce za minimální plat. A pak jsme tu my, kteří na sobě bez pracujeme, vzděláváme se, ovládáme nejmodernější technologie a díky tomu pracujeme z domu sami na sebe, za slušné peníze, aniž by nám někdo skákal po hlavě a můžeme cestovat kdykoliv se nám zachce. Každý to má ve svých rukou a i v minulém režimu se dalo podnikat, aniž byste museli být ve straně. Takže až se budete chtít ohánět režimem, tak si ušetřete síly.

P. S. Nic v článku není vychloubání. Těm, kteří to nepochopili doporučuji článek Falešná skromnost se už nenosí a také, aby se nad sebou zamysleli.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz