Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pravda o Ukrajincích

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
21. 10. 12:36

Ukrajinci nejsou jen uprchlíci před válkou a pracovníci na nejnižších pozicích, jak si většina lidí myslí. Měla jsem to štěstí poznat Ukrajinu před válkou a Ukrajince v jejich domovině a jsou to nesmírně vstřícní a vřelí lidé.

Článek

Celá republika zná Ukrajince především jako uprchlíky před válkou nebo pracovníky, kteří dělají podřadné práce, které nikdo z Čechů dělat nechce. Já znám Ukrajince úplně jinak.

Pohostinný národ

Je to už asi 5 let, kdy jsem vyrazila na dovolenou do zakarpatských hor. Než jsme se na farmu v horách dostali, strávili jsme pár dní i v civilizaci a musím říct, že jsem byla moc překvapená, jak laskaví, pohostinní a pečující lidé Ukrajinci jsou. Bylo to, jako když přijdete k babičce. Cizí lidé nabízeli pomoc, odmítali si vzít peníze a všichni snášeli, co měli doma dobrého, aby nás pohostili.

Zakarpatí láska na celý život

Nejlepší na Ukrajině ale nejsou lidé, je to jejich nádherná příroda. Měla jsem tu čest procestovat už kousek světa, ale málokde se mi líbilo tak moc, jako na podzim v Zakarpatí. Ty barvy, klid, čistota vzduchu a opravdovost, která čišela z každého stébla trávy i listu na stromě se nedá zapomenout.

Všudypřítomná chudoba

Není to ale samozřejmě jen růžové. Na celé Ukrajině panuje obrovská chudoba. Právě Ukrajina byla země, kde jsem poprvé zažila žebrající děti i toulavé psy. A i když víte, že ty malé široce rozevřené očička jsou jen past na měkké turisty, stejně to bylo těžké.

Uprchlíci před válkou

Když vypukla válka na Ukrajině, tak jsem byla celkem pyšná na to, jak se Češi spojili, aby Ukrajincům pomohli. O to více se stydím za poslední roky, kdy jsou u nás utiskováni a je jim záviděná každá koruna. Samozřejmě nesouhlasím s tím, aby u nás byli jako na dovolené, žili z podpor a nemuseli pracovat. Jenže naprostá většina Ukrajinců v Čechách pracuje a podle mě si tedy zaslouží stejný respekt, jako kterýkoliv jiný pracující člověk. Na národnosti přece nezáleží a navíc je nám jejích práce pomáhá dostat se z toho příšerného státního zadlužení.

Tak vezměte rozum do hrsti a začněte se chovat slušně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz