Hlavní obsah
Názory a úvahy

Průměrný důchodce bere přes 20 000 Kč měsíčně

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: sarablatter / Pixabay

Je doživotní renta přes 20 000 Kč měsíčně málo nebo moc? Neshodnou se ani samotní důchodci.

19. 11. 14:36

Výše důchodů je v Česku neustále předmětem konspirací a dohadů. Naštěstí už máme k dispozici konkrétní čísla a nebudete se stačit divit. Více než polovina důchodců dostává měsíčně přes 20 000 Kč a stejně se ozývají hlasy, že je to málo.

Článek

Když jsem napsala článek Kolik důchodci doopravdy berou, umístila jsem pod něj anketu, kde mohli důchodci o výši svého důchodu hlasovat. Polovina čtenářů hlasovala, že mají důchody přes 20 000 Kč. Okamžitě se v komentářích ozval křik, jak je to neprůkazné, lžou, kdo ví, kdo tam hlasuje a tak dále. Přiznávám, že jsem sama měla trochu pochybnosti o výsledcích. Přišlo mi, že je to moc a někdo nejspíš v anketě trollí, aby naštval ostatní.

No, vážení, budete se divit stejně jako já. Česká správa sociálního zabezpečení vydala důchodovou ročenku, která nejen že potvrzuje výsledky mé ankety, ale ukazuje, že reálně důchodci pobírají ještě více, než jsem si myslela.

Foto: Antea

Kolik důchodci tvrdí, že dostávají

Jak si můžou stěžovat?

Výsledky ankety jsem byla hodně překvapená. Neustále zaznamenávám stížnosti, jak jsou důchody malé a nedá se z nich vyjít. Sorry jako, ale mně kdyby někdo dal měsíčně 20 000 Kč, tak s tím vyjdu bez problémů. Jasně, musela bych se uskromnit, ale rozhodně bych neživořila. Navíc žádné odvody, slevy, kam jen přijdu… Už v článku jsem psala, že mi přijde fajn výše důchodu mezi 15 a 20 tisíci, řekněme tedy 18 000 Kč. To, že většina důchodců bere o tisíce víc a ještě hlásají, jak mají málo mi přijde ostudné. Kolik by podle nich bylo dost?

Doživotní renta 20 000 Kč

Mám na vás otázku. Kdyby vám teď někdo nabídl, že vám až do konce života každý měsíc bude vyplácet 20 000 Kč a budete mít stejné úlevy a výhody jako důchodci, za podmínky, že už nikdy nebudete vydělávat. Šli byste do toho? Teď, přesně v tuhle chvíli s majetkem a úsporami, jaké máte. Mimochodem se současnými financemi byste mohli nakládat, jak byste chtěli.

Anketa

Doživotní renta 20 000 Kč měsíčně a už nikdy nesmět pracovat, berete?
Chci rentu a už nic nemuset.
23,5 %
Chci pracovat a vydělat si víc.
76,5 %
Celkem hlasovalo 2710 čtenářů.

Na odpovědi jsem hodně zvědavá, protože jsem v první chvíli sama nevěděla, co si vybrat. Na jednu stranu mě ego nutí vybrat si práci, dosahovat úspěchů a překonávat hranice. Jsem podnikatelka a hodně mě moje práce baví. Na druhou stranu renta 20 000 Kč a klid. Žádné povinnosti, když se mi zrovna nechce, žádné odložené akce, přizpůsobování se… Nic, jen celoživotní jistota a svoboda. Po zbytek života bych si mohla dělat jen to, co bych chtěla.

Ok, přiznávám, že bych se musela chvíli rozmýšlet. Nakonec bych si ale vybrala to, co je v životě důležitější - svobodu a možnost soustředit se v životě na to podstatné. Bála bych se nudy a pocitu neužitečnosti ne toho, že nevyjdu s penězi. Nudu by ale vyřešil nějaký zajímavý koníček, jen by tedy musel být nevýdělečný. Asi bych se kromě rodiny a cestování, věnovala zahradničení a třeba bych zkoušela vyšlechtit nějaké super odrůdy, záchraně zvířat, nebo převzala rodinný odkaz.

Co byste dělali vy, kdyby jste nemuseli/nesměli už nikdy vydělávat?

P.S.: Mně nevadí, že důchodci mají relativně vysoké důchody. Mně vadí, to jejich věčné naříkání, trpitelství a stěžování, jak málo mají a jak je těžké vyjít. Otravuje to prostor na internetu. Když někdo není schopný vyjít s 20 000 Kč měsíčně a tím, co si za celý život našetřil. Tak je problém v jeho finanční gramotnosti a ne výši důchodu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz