Hlavní obsah
Názory a úvahy

Samhain, další ze svátků, který křesťané ukradli a udělali z něj Halloween nebo-li Dušičky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: freestocks.org / Pexels

Halloween alis dušičky je původně významný keltský svátek, který křesťané ukradli.

31. 10. 15:21

Řešíte, zda je lepší Halloween, nebo Dušičky? Správně je to Samhain a je to jeden z nejvýznamnějších keltských svátků. Jeden z těch, který si křesťané násilně přivlastnili.

Článek

Halloween, svátek, který je v dnešní době spojován s kostýmy, strašidelnými dekoracemi a  sladkostmi, má původ ve starých tradicích. Přestože dnes pro většinu z nás znamená příležitost obléci se jako oblíbený filmový hrdina nebo oblíbená postava z knihy, má tato událost kořeny, které sahají hluboko do minulosti. Pojďme si blíže prohlédnout tento záhadný svátek a jeho historii.

Keltský původ Samhainu

Historie Halloweenu sahá tisíce let zpátky a vychází z keltského svátku zvaného Samhain. Keltská civilizace, která osídlovala území dnešního Irska, Spojeného království a severní Francie, slavila Samhain na konci října. Tento svátek označoval konec letního období a začátek chladné části roku, kdy se noční tma prodlužovala. Keltská víra věřila, že během Samhain se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých a jedině tuto noc mohou mrtví získat fyzické tělo. Kromě duší zemřelých mohou mezi oběma světy přecházet i zlé bytosti. Aby se před nimi ochránili, nosili Kelti masky a házeli do ohně obětiny.

Katolická krádež tradic

S příchodem křesťanství do keltských oblastí a násilné rekatolizaci, začal Samhain postupně splývat s křesťanským svátkem All Saints' Day neboli Den všech svatých, který slaví katolická církev 1. listopadu. To vedlo ke vzniku dvoudenního, během kterého se slavil Svatý den všech svatých a následovaly Dušičky, kdy byly připomínány zemřelé. Je to další z příkladů, kdy křesťané vykradli původní a prastaré tradice a zneužili je ve svůj prospěch.

Emigrace do Ameriky

Když evropští přistěhovalci, včetně Irů, Skotů a Velšanů, přišli na území dnešních Spojených států, přinesli s sebou své tradice spojené s Halloweenem. Tyto tradice se staly součástí smíšeného kultu, který začal tvořit moderní Halloween. Původní indiánské a koloniální americké tradice se spojily s evropskými zvyky včetně kroužení okolo sousedních domů za sladkosti a oblékání se za duchy a příšery.

Moderní Halloween

Moderní Halloween, jak ho známe dnes, získal svoji podobu v 19. století. V té době se staly běžné kostýmy, dýně s vyřezávanými obličeji a otevření domovů pro duchy, které pocházely z předchozích tradic.

V průběhu 20. století se Halloween stalo komerčním svátkem s důrazem na kostýmy, sladkosti a strašidelnou výzdobu. Oslavy zahrnují hledání pokladu v podobě sladkostí, strašidelné domácí dekorace a vytváření nezapomenutelných vzpomínek.

Původní a nezkažený význam svátku byl ale úplně jinde. Je to jediná noc, kdy se můžete setkat s lidmi, kteří nás už opustili. Na koho budete dnes v noci čekat vy?

Anketa

Co slavíte na konci října vy?
Halloween
5,6 %
Dušičky
72,2 %
Samhain
22,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 18 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz