Hlavní obsah
Finance

Sociální pracovníci mají problém uživit rodinu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Antoni Shkraba / Pexels

Sociální pracovníci často obětují svůj život jiný a nakonec sami nemají na živobytí.

12. 11. 16:30

Nejenom lidé bez vzdělání trpí nedostatkem peněz. Chudoba může postihnout i vysokoškoláky. Stačí si vybrat neperspektivní obor. Dobré úmysly jsou krásná věc, ale účty za vás nezaplatí.

Článek

Po zjištění, jaká je realita ohledně platů prodavaček, jsem se rozhodla podívat na zoubek dalšímu povolání. Tentokrát jsem zabrousila do pozic, u kterých je pro jejich výkon potřeba vysokoškolské vzdělání, a které já osobně považuji za silně nedoceněné a divím se, že to za ty peníze a ještě s titulem někdo dělá. Jak už asi z názvu tušíte, dnes jsou to sociální pracovníci. Jejich průmětný plat je:

  • 28 654 Kč hrubého
  • 161 Kč za hodinu
  • 23 767 Kč čistého

No, vážení. I uklízečky jsou placené lépe a dosáhnou alespoň na 200 Kč za hodinu a to neberu pražské ceny.

Proč to někdo dělá

Přišla jsem jen na dva důvody, proč si někdo tuhle práci vybere. Za prvé je to z lásky. Nedělá práci kvůli penězům, ale dobrému pocitu z pomoci lidem. Takoví lidé jsou na svém místě, protože si myslím, že přesně takhle smýšlející lidé jsou na tuto pozici ideální a je mi líto, že jejich osobní nasazení je takhle hanebně „odměňované“. A pak tu máme druhou skupinu, která se jen zašila na teplé místečko do kanceláří, nad rámec práce nehne ani prstem a na úřad si to chodí jen odsedět. S výsledkem jejich neschopnosti se pak setkáváme ve zprávách, kdy mizí děti, žití roky v domácím násilí, zneužívané, a zatímco okolí to ohlašuje, tak úřednice, které to mají prošetřit napíšou do zprávy, že je vše v pořádku. Výsledek? Madam si ušetřila námahu a možná „za trest“ přijde o odměny, ale lidé, které nechala bez pomoci mají zničený život.

Zbytečná námaha pro nic

Přemýšlím, jak strašně moc musí být frustrovaní lidé, kteří strávili roky života na VŠ, aby mohli vykonávat práci, kterou chtějí a pak po pár měsících, kdy se střetli s realitou odchází. Ztracené roky života, které jim už nikdy nikdo nevrátí. A i když možná seženou dobře placenou práci, nikdy to už nebude ta, ke které mají vysokoškolské vzdělání.

Na hranici chudoby

Ale kdo dokáže z 24 000 Kč existovat? U vysokoškolsky vzdělaného člověka bych předpokládala určitý rozhled a nějaké koníčky. Tím myslím, že po návratu z práce asi bude mít jiný program než otevřít si lahváče a koukat na bednu. Předpokládám, že by rádi cestovali, kupovali si knihy, občas vyrazili na kulturou, sportovali… To vše jsou nezanedbatelné výdaje, které prostě nemůžou zvládnou. Respektive, můžou. Často se setkávám s tím, že lidé se sociálním vzděláním častěji bydlí ve spolubydlení. Obecně mám pocit, že jim to vadí méně než jiným lidem a díky tomu ušetří měsíčně tisíce. Protože zatím co pronájem malého bytu vás ve velkém městě vyjde cca na 15 000 Kč, tak spolubydlení v samostatném pokoji můžete sehnat za méně než polovinu. A pokud si vezmete pokoj třeba s kamarádkou, místo původních 15 000 Kč můžete platit třeba jen 5 000 Kč, což už je významný rozdíl. Na druhou stranu, do kolika let jsou lidé ochotni sdílet svůj osobní prostor s někým cizím?

Je to na vás

Každopádně, jako vždy je to o konkrétních lidech. I sociální pracovníci se můžou „udělat pro sebe“ a začít podnikat. V tu chvíli se vymaní ze škatulky tabulkových platů a své výdělky budou mít plně ve svých rukách. Otázka je, kolik z nich sebere odvahu plně převzít odpovědnost a skočit do divokých vod podnikání. Co myslíte vy? V každém případě je to stejné jako vždy. Když se někomu jeho práce nelíbí, nemá smysl si stěžovat, nebo ji vykonávat nekvalitně. Je lepší se vzchopit a najít z té situace řešení, protože vždycky je cesta.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz