Hlavní obsah
Názory a úvahy

Stávkující učitelé by se měli vzpamatovat

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
12. 11. 11:42

Čeští učitelé požadují moderní platy, ale jejich práce je zastaralá, nemoderní a nepřipravuje děti na současný svět. Zaslouží si přidání nebo by nejdříve měli zapracovat na svých službách a pak dostat adekvátní odměnu?

Článek

O Českém školství se obecně ví, že je těžce zastaralé, řada metod pochází dokonce ještě z dob Marie Terezie. A učitelé, kteří si chtějí usnadnit práci zastaralé modely výuky ochotně kopírují, protože jim usnadňují práci a dávají pocit moci nad žáky. Ačkoliv ale používají středověké metody, neustále se hádají o vyšší plat, který by podle nich více odpovídal současnosti.

Každému podle zásluh

Člověk, který nenechá dítě během hodiny pít, nebo si naopak dojít na záchod, je psychopat a ve školství nemá co dělat. To samé lidé, kteří nejsou schopni vzbudit autoritu třídy jinak než že děti fyzicky trestají, rozdávají pětky za trest a když už neví co, napaří děckám hromadu domácích úkolů z látky, kterou nedokázali v hodině probrat, a které stejně v konečné fázi dělají rodiče. Takže za co přesně chtějí tihle lidé vyšší platy?

Výjimky naštěstí existují

Jsou učitelé, kteří vidí školství jinak a snaží se ho svým přístupem změnit. Nabízí dětem respekt, pochopení i individuální přístup. Bohužel ale v českém školství dlouho nevydrží, protože je většina konzervativních učitelů s nebývalou agresivitou vyštípe. Někteří to vzdají, jiní ne a založí si třeba soukromou školu jako Štěpánka Cimlová (stekaanka), která založila hudební školu, kde učí podle standardů, které fungují na školách v zahraničí a i podle zákonů, které v Čechách ve skutečnosti platí, ale školy a hlavně učitelé dělají, že neexistují. Rodiče ani děti o nich totiž často vůbec neví.

Měli by se stydět

Osobně si myslím, že by se většina učitelů měla stydět. Jejich standardy jsou ubohé, ale volají po platech srovnatelných se zahraničím. Tak až bude jejich výkon srovnatelný se zahraničními učiteli, tak pak budou mít nárok. Osobně bych jim nedala navíc ani korunu, ale řekla bych, že to mi asi nevyjde a ministerstvo tlaku alespoň částečně ustoupí. Bohužel. Osobně jsem navíc horlivým zastánce toho, aby učitelé museli pravidelně podstupovat psychologické testy a vyšetření, protože řada z lidí, kteří učí nemají u dětí a mladých lidí, co dělat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz