Hlavní obsah
Lidé a společnost

Tahle země není pro mladý

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com

Důchodci mají pohodu. Problémy za ně musí řešit mladá generace, kterou na oplátku kritizují a pomlouvají na každém kroku.

4. 11. 9:07

Dnešní doba mladým lidem moc nepřeje. Překážky se na ně valí ze všech stran a k tomu musí ještě snášet nemístnou kritiku starších generací, které už se v současném světě nezvládají orientovat.

Článek

Někdy mám pocti, že tahle země není pro mladý. Háže nám pod nohy všemožné překážky, zatímco starším lidem na náš úkor umetá cestičku.

Slevy pro seniory

Kdo potřebuje více slevy na dopravě? Důchodce, který někam jede jednou za uherský rok, nebo spíš školní dítě, které dojíždí každý den? Samozřejmě, že to dítě, potažmo jeho rodiče, kteří mají kvůli malým dětem omezené možnosti vydělávání.

Hodně velké překvapení byly slevy v Lidlu speciálně pro seniory. Jejich smysl jsme nepochopili asi nikdo. Možná byl účel hlavně marketingový, protože je fakt, že se o tom mluvilo úplně všude. Nebo se chtěl Lidl jen pobavit pohledem na důchodce, kteří by se pro korunu slevy mezi sebou pomalu poprali.

Bydlení

Bydlení v Čechách se stává skutečným problémem. Osamělí důchodci žijí ve velkých domech a brečí, že je nezvládnou uklízet ani zaplatit jejich údržbu a provoz. Rodiny s dětmi se zase tísní v malých bytech a trápí je, že nezvládnou složit 10-20 % z ceny domu, aby mohli získat hypotéku. Člověk by řekl, že by dávalo smysl najít nějakou společnou cestu, ale zatím se to nedaří. Říká se, že se lidé musí smířit s nájemním bydlením. Já patřím do skupiny, která se s tím rozhodně smířit odmítá. Nelíbí se mi každý měsíc vyhazovat přes deset tisíc z okna a přitom vlastně nemít nic jistého, protože v pronajatém bytě se člověk prostě úplně doma necítí a smlouva může kdykoliv skončit. Na druhou stranu můj problém je spíš ten, že nevím, kde přesně se chci usadit a nebo naopak, že vím přesně, kde, ale parcely budou připravené tak za rok… ačkoliv to mělo být už před dvěma lety.

Ohleduplnost

Od dětství se do nás tlačí pouštět sednout starší lidi. Nějak se ale zapomnělo na pouštění těhotných žen, nebo žen s malými dětmi. Protože ti mají sice mladé nohy, ale udržet sebe i dítě na nohou v tlačenici v MHD dá zabrat.

A místa pro kočárek? T jsou permanentně obsazená lidmi, kteří tam stojí a než to místo uvolní zabere to věčnost a ještě se jim to nelíbí.

Není to jednoduchý. Leží na nás takový tlak, který si senioři nedokážou ani představit. Za jejich doby stačilo chodit do práce a měli klid. Našinec toho musí zvládat daleko víc. A přesto na nás ze všech stran prší kritika. Nejvíce od starých, v dnešním světě ztracených lidí, kteří stále žijí v minulosti a nepochopili, že doba se změnila.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz