Hlavní obsah
Rodina a děti

Tradiční rozdělení rolí v rodině dává největší smysl

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: R-region / Pexels

Péče o domácnost je ženská práce.

11. 11. 12:19

Tradiční rozdělení mužských a ženských rolí dává zkrátka smysl. Přesto se řada žen zlobí, že jsou doma za kuchařky a uklízečky. Nevidí ale, že i muži mají své mimopracovní povinnosti a rozhodně kolem nich tolik nenadělají.

Článek

Zastávám názor, že jediná věc, kterou dokážou chlapi a já ne, je podepsat se v zimě do sněhu. Rozhodně netrpím pocitem, že ženy jsou méněcenné chudinky, mimo jiné neuznávám ani to věčné stěžování si, jak pracují za nižší mzdy. Každý má totiž tolik, kolik si dokáže vyřídit. Ale o tom jindy. I přes svůj přístup jsem totiž velkým zastáncem tradičně rozdělených rolí v rodině.

Každý má to své

Hrozně se mi líbí úsloví, že žena dělá domov. Ona vytváří to místo, kde je všem dobře, setkávají se tam a rádi tráví čas. Přijde mi naprosto logické, že péče o domácnost spočívá primárně na ní. Argumenty typu, že žena není uklízečka totiž nedávají smysl. Protože pokud ona „není uklízečka, kuchařka, pokojská atd.“ tak v tom případě zase její muž není automechanik, zahradník, údržbář, instalatér. Protože, milé dámy, co přijdete udřené z práce a na domácnost už nemáte ani pomyšlení. On váš partner také přijde udřený z práce a má své další povinnosti. A nevím, jak vy, ale já daleko raději vyluxuju, vytřu a uvařím večeři, než abych šla řezat dřevo, házet uhlí, hrabat se v odpad nebo třeba přezouvat kola u auta.

Ženy nejsou bezmocné chudinky

Dneska máme 21. století a ženy už dávno nejsou bezmocné chudinky, které by byly krácené na svých právech. Ano, existuje spousta oborů, kde ještě existují prostředky a je pro nás těžší se prosadit. Ale prosím, věnujte pozornost tomu, že je to těžší, ne nemožné. Osobně mě jako ženu doslova uráží, když někdo pronáší věty typu, jak jsou ženy hůře placené. Ano, jsou, ale v čem je potíž? Například v tom, že stráví čas na mateřské s dětmi a vypadnou z oboru, ztratí roky praxe a často i kontakt s oborem. Pak berou méně, než stejně staří kolegové, kteří ten výpadek neměli. Ale to není nespravedlnost. To je přece logické. A řeči o tom, že žena musí být doma s miminkem. Nemusí. Dnes si to každý může s partnerem naplánovat, jak chce. Ačkoliv já osobně jsem zastáncem toho, že malé děťátko patří prostě k mámě. Hodně se mi líbí třeba teorie, že „čtvrtý trimestr“ tráví miminko na těle maminky.

Každému, co jeho jest

Osobně nemám nic proti tomu, když se partneři domluví a pokud se žena ráda „hrabe“ v autech a muž zase skvěle vaří, byl by to nesmysl striktně trvat na mužských a ženských pracích. Ostatně ono každé striktní nařízení je nesmysl, protože život není černobílý. Obecně ale dává tradiční rozdělení rolí velký smysl a výkřiky o služkách, puťkách a líných chlapech mi přijdou úplně zcestné.

P.S. Opravdu mi nevadí, když jsou muži gentlemani. Oceňuji, když mi otevřou dveře, odsunou židli nebo třeba podrží kabát při oblékání. Rozhodně nemám pocit, že by mi tím někdo naznačoval, že to sama nezvládnu.

A najmutí externí uklízečky, rozhodně podporuji. Netvrdím, že to musí dělat žena osobně vlastníma rukama, ale jen, že ona by se o čistou domácnost měla postarat. Jak to už je na ní.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz