Hlavní obsah
Finance

Úrokový šok hypoték. Pro jednoho problém, pro druhého příležitost

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
5. 11. 18:48

Příští končí fixace hypoték až 70 000 lidem. Průměrně se jim může splátka zvýšit cca o 4500 Kč. Dokážou to ustát nebo budou muset sen o vlastním bydlení vzdát?

Článek

Na hlavy řady českých domácností už brzy dopadne šok, ze zvyšování úroku hypoték. Až 70 000 lidem budu v příštím roce končit fixace hypoték a průměrně se jim může splátka zvýšit cca o 4500 Kč.

Větší nabídka na realitním trhu

Od začátku zvyšování úrokových sazeb hypoték čekám, kdy realitní trh zaplaví nemovitosti pod cenou kterých se budou nuceni zbavit všichni majitelé, kteří nedokázali splácet. Ale stal se pravý opak. Češi se zatvrdili a těžkou dobu přečkali s hrdou paličatostí, kdy splátky platili s věší přesností, než kdy dřív. Možná se to dalo očekávat, když šlo o střechu nad hlavou, ale vzhledem k tomu, jak se všude množí zprávy o rostoucí zadluženosti, sto spíše vypadá na jiný scénář.

Větší nabídka na realitní trhu se tedy nekoná a ceny nemovistostí stále rostou a vlastní bydlení se lidem čím dál více vzdaluje.

Vlastně je to dobře

I když patřím k lidem, které vývoj situace trochu zklamal, dokážu z toho mít i radost. Líbí se mi, jak se lidi dokázali „hecnout“ a bydlení si ubránit. Všude se píše, jak jsou české domácnosti na dně a nemají, kde brát. Když jde ale do tuhého, vždycky se nějaké peníze ještě ušetřit dají.

Jak ještě dlouho

Otázka je, jak dlouho to české domácnosti ještě vydrží. Zatím to na velké zlevňování hypoték nevypadá a přecejenom mít zčista jasna o několik tisíc vyšší splátku každý měsíc asi nebude dlouhodobě udržitelné. Jsem zvědavá, jakým směrem se to bude vyvíjet. Zatím to vypadá, že lidi raději sníží výdaje a přiberou si práci navíc. V nejhorší situaci jsou podle mě lidé, kteří čerpají hypotéku na stavbu a zároveň ještě musí platit nájmy. Obdivuju každého, kdo takovou situaci dokáže ustát a dotáhnout ke zdárnému cíli.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz