Hlavní obsah
Finance

Úspěch se měří penězi

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Ukaž mi svou výplatní pásku a já ti řeknu, jaký jsi člověk.

19. 11. 7:45

V České republice jsou hovory o penězích menší tabu. Svádí se to na lidskou závist, ale co když je to jinak? Co když to, jak s penězi zacházíte, o vás řekne víc, než chcete prozradit, a proto je lepší raději o penězích nic neříkat.

Článek

Poslední dobou jsem si všimla, že lidí hodně měří svůj úspěch v životě tím, kolik vydělají. Já s tím nesouhlasím, přesto mám sklon dělat to také. Nedávno jsem narazila na hodně zajímavou myšlenku, co se peněz týče. V jednom rozhovoru ji zmínil Jan Kraus, tvrdil, že „peníze nelžou“. Jednoduše, to jak se lidé ke svým penězům chovají, kolik jich mají, kolik jich dokážou vydělat, vám o člověku prozradí strašně moc.

Peníze zesilují přirozené vlastnosti

Já si myslím a teď si nejsem jistá, jestli to v tom rozhovoru neříkal i pan Kraus, že peníze jen zesilují přirozené vlastnosti člověka. Třeba, když moje měsíční výdělky začaly stoupat, podvědomě jsem začala dávat dražší dárky. Měla jsem radost, že se nemusím ohlížet na cenu a zároveň můžu dát dotyčnému člověku něco o čem vím, že mu opravdu udělá radost. Místo, abych složitě vymýšlela něco, co by mu mohlo udělat radost a zároveň mě to nezruinuje.

Peníze nejsou všechno

Osobně si myslím, že jak je člověk v životě úspěšný, ovlivňuje jen on sám, svou spokojeností. Někdo je spokojený v chatce a zahradní kolonii, obklopený přírodou a sousedy a někdo je nespokojený i ve velké vile v Karibiku. Podle obecných pravidel je jasný vítěz ten ve vile, ale podle toho, co je fakt důležité, je na tom líp ten spokojený člověk v chatce.

Peníze jako ukazatel charakteru

Na druhou stranu jsou peníze skvělý ukazatel toho, jaký člověk je. Když někdo vydělává „pěkné“ peníze, vypovídá to o něm obecně to, že je schopný, pracovitý, spolehlivý a disciplinovaný. Pak můžete sledovat, jak se k penězům chová. Jestli bezhlavě utrácí za drahé a nepotřebné věci, aby prezentoval své „bohatství“ i svému okolí, může to znamenat, že je povrchní nebo má o sobě pochyby a potřebuje si luxusními věcmi dokázat svou hodnotu. Když na něm naopak na první pohled jeho finanční zabezpečení vůbec nepoznáte je třeba zodpovědný a myslí na zadní kolečka, nebo je to lakomec od přírody.

Množení peněz

A co investování? Jestli investuje, pak to může znamenat, že je odvážný, vzdělává se a má přehled. A jak a do čeho investuje? Přemýšlí nad tím, nebo to sází, jak tikety do loterie? Má peníze na spořáku? Pak je zřejmě konzervativní, lpí na svých jistotách, bojí se změn.

Dává dětem kapesné? Kolik a za co? Pokud kapesné podmiňuje výkonem, tak tím děti motivuje a zároveň je učí hospodařit s penězi. Pokud jim dává vysoké částky bez jejich přičinění, naučí je tak akorát, že pro peníze stačí jen natáhnout ruku.

Vlastností, které vztah člověka k penězům odhalí, je strašně moc. Možná právě o to se o nich ve společnosti moc nemluví. Ukázat někomu své příjmy je ve své podstatě ekvivalent úplného obnažení. Jinak se budete vnímat člověka, který vydělává měsíčně 30 tisíc a přijede novým autem za mega a jinak bude vnímat, když tím samým autem přijede člověk, který vydělá měsíčně 200 tisíc.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz