Hlavní obsah
Názory a úvahy

Úspěch se v Čechách neodpouští

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Závist není hezká vlastnost, škoda jen, že je jí u nás tolik.

8. 11. 11:37

Závist je s Čechy neodmyslitelně spjatá a ani s postupem času se to u nás nemění. Málokdo si uvědomuje, že dnes má každý svůj život plně ve svých rukách a může svůj život prostě změnit a dosáhnout všeho po čem touží.

Článek

O Češích se vždy říkalo, že jsou národ závistivců. Myslela bych si, že vlivem západní kultury, svobody a možnosti mít život ve svých rukách už se tohle nastavení změnilo. Ale bohužel. Stále platí, že když si soused pořídí novou kozu, tak já si ji nepřeju taky, ale raději chci, aby mu chcípla.

Poctivě úspěchu nedosáhneš

Tohle je nejčastější případ. Máte okolo sebe někoho úspěšného, komu se pracovně daří a může si dovolit něco víc než vy? No, ten toho určitě nedosáhl poctivě. Určitě ho buď podporují rodiče, nebo si někde nakradl, nebo to vydělal/vydělala přes postel. Poctivou prací přece dost peněz nevyděláte. Vždyť se podívejte kolik je průměrná mzda a kdo ji má?

Dopřává si? No ten machruje

Někdo z vašich sousedů si pořídil nové a drahé auto? První, co lidé udělají, je, že letí zjišťovat na internet, na kolik ho to vlastně přišlo. V případě, že bydlíte na vesnici se vám může lehko stát, že zjistíte, že jeho nové auto má větší cenu než váš byt. Ta hrůza, to plýtvání, to machrování! Copak by mu nestačila škodovka z bazaru jako máte vy? Jezdila by úplně stejně a kolik by ušetřil.

Nikdo nevidí druhou stranu mince

Je zajímavé, že všichni vidí jen to pozlátko a nevidí druhou stranu mince. Třeba, že úspěšní lidé často pracují od rána do noci. Nebo, když podnikají, tak že sice mají menší odvody než zaměstnanci, ale zároveň nemají jejich jistoty, jak je výpovědní lhůta, výplata každý měsíc, placená dovolená a svátky, neschopenky, stravenky, různé příspěvky, bonusy atd. Vidí jen to, že se někomu daří, ale neuvědomují si, že můžou udělat přesně to samé, co ten člověk a zkusit si, jak snadná je cesta u úspěchu.

Měli byste se nad sebou zamyslet, jediná věc, která doopravdy stojí za závist je zdraví, vše ostatní si můžete zařídit sami. Je fakt smutné, když má nějaký národ pověst, která je tak akorát pro ostudu. A česká závist je celkem pověstná.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz