Hlavní obsah
Rodina a děti

Užívají si volno na mateřské a stěžují si

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Alexander Suhorucov / Pexels

Matky v kavárně zatímco děti bez dozoru lítají a řvou.

27. 10. 11:28

Málokdo se v české společnosti považuje za větší chudinku než matka na mateřské nebo rodičovské, samozřejmě až po důchodcích.

Článek

Nejsem služka!

Matka na rodičovské dovolené je celý den doma s dítěte a její partner vydělává. Člověk by řekl, že jde o klasické rozdělení rolí - žena opečovává dítě a domácnost, partner nosí domů peníze. Ale chyba lávky, moderní ženy přece nejsou služky!

Rodičovskou dovolenou mají přece od toho, aby se věnovaly jen a pouze dítěti. To často v praxi vypadá tak, že děcko chodí na dopoledne do školky, aby si udřená matka mohla na pár hodin vydechnout a trávit čas na mobilu v klidu bez neustálého vyrušování. Po obědě vyzvedne potomka (přece nebude doma vařit) a jdou do nějaké (v lepším případě) dětské kavárny nebo herničky, kde si dá matka kafe, dortík, klábosí s kámoškama a nechá dítě řvát a lítat, dokud se neunaví, nezačne být protivné a není čas se vrátit domů.

Máme rovnoprávnost

Navečer vztekle uvaří večeři, protože kvůli chlapovi musí doma vyvařovat. Jí by přece stačil namazaný chleba, ale milostpán chce po celém dni v práci něco teplého. Po večeři zadá chlapovi seznam úkolů, co musí udělat: vyndat myčku, vyluxovat a vynést odpadky…

Ona to prostě s dítětem za celý den nestihla. Potřebuje si taky chvilku vydechnout. A není jeho služka. Co si myslí? Celý den je mezi lidmi a ona je chudák doma zavřená s dítětem a ještě, aby tu prala, uklízela, vytírala, žehlila… no to se asi zbláznil, ne? Středověk už je dávno pryč, tak ať se kouká vzpamatovat a maže ven s těmi odpadky! Stejně při těch pár šupech co vydělá, může být rád, že s ním ještě je.

Víte, co je nejhorší? Že tohle je skutečně realita řady českých domácností. Možná jsem staromódní, ale osobně si myslím, že rozdělení, kdy žena má na starosti děti a domácnost a muž nosí domů peníze je celkem spravedlivé a oba by měli být rádi, že jsou na to dva, mají svou roli a společně něco tvoří. A jestli to má někdo z těch dvou horší, je to podle mě ten chlap. Celý den je s cizími lidmi místo doma s rodinou a svými dětmi, které tak rychle rostou.

Jde to i jinak

Samozřejmě, jsou i případy, kdy žena na rodičovské ve volných chvílích neprokrastinuje na Instagramu, ale najde si nějaký přivýdělek a pár tisícovkami měsíčně pomáhá partnerovi zajistit rodinu. A dělá to ráda. Přijde na jiné myšlenky, udržuje se v oboru a je méně závislá. Takových je ale menšina. Většina z nich se prostě položí na záda partnerovi, nic jí není dost dobré a neustále si stěžuje. Přitom mají to největší štěstí, co může být.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz