Hlavní obsah
Aktuální dění

Z nebe pršely peníze a lidi se mohli přerazit

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Peníze nebo hrdost. Co byste si vybrali vy?

23. 10. 13:02

V neděli ráno vysypal Kazma z vrtulníku 22 milionů korun na pole, kde už čekali nastoupení lidé s igelitkami. Jakmile se peníze přiblížily na dosah, vypukla mela.

Článek

V neděli ráno přišlo velké finále Kazmovy soutěže o 22 milionů korun. Protože se výherní šifru nepodařilo žádnému ze soutěžících rozluštit, přešel Kazma na plán B a peníze vysypal z vrtulníku na pole u Lysé nad Labem. I tam se ale dostavil jen zlomek ze sta tisíce obeslaných lidí, protože čas i místo byly opět zašifrované.

Filantrop nebo narcis

Kamil Bartošek alias Kazma je známý vtipálek, který si rád střílí z ostatních. Vzpomeňme například legendární díl Prostřena, kam nastrčil svého člověka a ukázal zákulisí podobných soutěží. Co už se o Kazmovi ví méně, je to, že se účastní i řady dobročinných skutků. A jak už to tak s Kazmou bývá ani to vysypání peněz nebylo jen tak.

Hra se svědomím

Ve spojení s aplikací Donio Kazma nalepil na každou bankovku QR kód s odkazem na příběh někoho potřebného. Platba je přednastavena na 1 dolar a každý nálezce bude stát před zásadním dilematem. Kdo potřebuje peníze víc, on nebo člověk na druhé straně QR kódu?

Bude to velice zajímavá sonda do lidských svědomí a já pevně doufám, že následně Bartošek zveřejní statistiky, kolik peněz na Donio z tohoto projektu skutečně dorazilo. Zároveň tak skvěle odpověděl i všem radilům, kteří mu říkali, co má se soutěžními 22 miliony korun dělat.

Je to na nich

Mnoho lidí Bartoškovi radilo, ať peníze dá na dobročinné účely. Nyní si každý se soutěžících může vyzkoušet, jak jednoduché je se dívat na hromadu peněz a poslat ji pryč. Tu možnost má každý a díky nalepeným QR kódům by je to stálo minimum námahy. Možná si však lidé uvědomí, že vzdát se svých peněz není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. A to i v případě, že k nim přišli výhrou a nemuseli se na jejich získání dřít prací.

Osobně si myslím, že moc peněz z této soutěže na Doniu neskončí. Když se podíváte na videa z akce, tak ti lidé, kteří se tam seběhli s igelitkami a přetahovali se o bankovky, tam určitě nebyli proto, aby je vzápětí odeslali na dobročinné účely. V každém případě to byla i pěkná ukázka lidské ubohosti a chamtivosti. Třeba se ale v klidu doma ve výhercích hne svědomí a o část kořisti se podělí s potřebnými.

Peníze nebo hrdost

Svým činem vyvolal Bartošek vlnu kritiky a nevole u dalších známých tváří. Vymezit se stihla už influencerka a filantropka Nicol Leitgeb a spisovatelka Radka Třeštíková. Obě kritizují vysypání peněz jako ponižující pro lidi, ale já s tím nesouhlasím. Ti lidé, tam byli naprosto dobrovolně. Stáli před otázkou peníze nebo hrdost a vybrali si peníze. A to, že se ti lidé zachovali jako chamtivý ubožáci je jen jejich vizitka nikoliv Bartoškova. Ten to pouze vytáhl na světlo a ukázal na to.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz