Hlavní obsah
Lidé a společnost

Mezinárodní den hasičů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Antonín ViK

Sbor hasičů v Krásněvsi při slavnostním svěcení automobilové stříkačky Laurin & Klement roku 1933

4. 5. 16:35

První sbor dobrovolných hasičů na území Rakouského císařství, jehož součástí bylo i Česko, resp. České království, byl Sbor dobrovolných hasičů Zákupy, vytvořený roku 1850.

Článek

Čtvrtý květen je Den hasičů ať už se jedná o profesionály či sbory dobrovolných hasičů a tento den připadá právě na svátek sv. Floriána, jenž je patronem všech hasičů a zabraňuje všem požárům. Floriánovo „hasičství“ je však třeba chápat v symbolickém slova smyslu jako hašení požáru lidské zloby a nenávisti. V souvislosti se sv. Floriánem vznikla i celá řada lidových rčení, za všechny uvádíme například:

„Kde pálí ohně žár a vzrůstá hřích a svár,
pomocník je nám dán, svatý Florián.“

První sbor dobrovolných hasičů na území Rakouského císařství, jehož součástí bylo i Česko, resp. České království, byl Sbor dobrovolných hasičů Zákupy, vytvořený roku 1850. Tento sbor byl složen převážně z německých občanů Zákup. První ryze český sbor dobrovolných hasičů vznikl ve Velvarech, na přelomu roku 1863 a 1864 a druhý ryze český sbor dobrovolných hasičů vznikl v Roudnici nad Labem v roce 1865.

Podle statistik máme v České republice cca 8500 sborů dobrovolných hasičů s 350 tisíci řádnými členy. Sbory jsou označeny šesticiferným evidenčním číslem a podle své velikosti, významu a vybavení se člení do kategorií pomocí označení římskými číslicemi II až VI. Číslo I mají profesionální sbory HZS ČR.

Jak se sv. Florián dostal k patronství hasičů?

Jako patron proti požárům a vodě představoval v dřívějších dobách častý námět pro výklenkové plastiky venkovských usedlostí. Legendární pojednání směřující k hasičství je prý ale výsledkem pozdních legend, např. že modlitbou v mládí zachránil hořící dům. První nádoby v jeho ruce prý měly obsahovat vodu života, která má hasit vyprahlost a zlo. Patronem hasičů a ochráncem proti požárům se stal zřejmě prý až po XV. stol., samozřejmě nejspíš v souvislosti s tím, že vodou, v níž byl utopen, se hasí oheň.

Reklama

Související témata:
Dobrovolní hasiči

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz