Hlavní obsah
Jídlo a pití

Češi neumí ocenit zahraniční kuchyni

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: DesignDrawArtes / Pixabay

Sushi se připravuje z původních, průmyslově nezpracovaných surovin. Díky tomu obsahuje vysoký podíl mikroživin a stopových látek, které tělu prospívají.

4. 11. 17:56

Řadě zahraničních kuchyní nesahá ta česká ani po kotníky. Přesto se Češi brání otevřít hlavu a žaludky a zkusit něco jiného, než jim servírovaly maminky.

Článek

Myslela jsem si, že doba, kdy Češi ocení k obědu tak maximálně svíčkovou se šesti a na dovolenou do zahraničí pašují konzervy, aby se vyhnuli místní kuchyni, jsou už dávno pryč. Bohužel. I nadále si Češi v cizokrajných restauracích zarytě objednávají smažák s hranolkama a místní gastro zcela omítají. Jejich odpor se nevztahuje jen na jídla z cizích zemí, ale k jejich velké škodě i na suroviny.

Na co lososa, když máme kapra

Vezměme si třeba Vánoce. V naprosté většině českých domácností se bude připravovat tučný a nezdravý kapr místo lososa, který je výživově úplně někde jinde a jeho maso obsahuje zdraví prospěšné bílkoviny a důležité vitamíny. A argumenty? Jsou přece Češi a tak budou jíst českou rybu. Kdepak takové cizácké novinky bůhví odkud. Co na tom, že je jim po každé štědrovečerní večeři těžko, protože kapr sám o sobě je velmi tučný a smažení na sádle nebo oleji z něj dělá tukovou bombu? Hlavně, že budou mít českou rybu.

Olivový olej smrdí

Myslela jsem, že olivový olej používá dnes už každý, ale jak se ukázalo, bylo to jen v mé bublině. Naprostá většina domácností se k olivovému oleji ani nepřiblíží. Podle mě je to dané tím, co lidé většinou jedí. Je totiž pravda, že při smažení zelí na masoknedlozelo olivový olej zrovna dvakrát nevyužijete. Ovšem při přípravě zdravých jídel, zeleninových salátů apod. je olivový olej nepostradatelná přísada. Bohužel spoustě milovníků české kuchyně zelenina nejede, olivový olej jim smrdí a o balsamicu v životě neslyšeli. Přitom zrovna olivový olej patří mezi pět zdraví nejprospěšnějších surovin na světě, obsahuje řadu důležitých látek a pomáhá předcházet i některým civilizačním chorobám.

Fuj, syrová ryba

Nikdy nepochopím, jak národ milovníků tataráků může v takovém množství zavrhovat sushi, jen proto, že některé rolky obsahují syrové rybí maso. Někteří se zmůžou alespoň na argument salmonelou, jiní se drží jen svého je to syrová ryba, ty jsi čuně, že to jíš. A samozřejmě, v případě syrového tepelně neupraveného masa určité riziko salmonely je, ale to samé platí i u hovězího tataráku. Nicméně, o kolika lidech jste slyšeli, že si ze sushi uhnali salmonelu? Já jím sushi několikrát do měsíce už řadu let a nikdy žádný problém a mé okolí to samé. Na druhou stranu po řízku a salátu s majonézou už nám bylo zle všem.

A důležitá poznámka nakonec. Sushi není jen syrová ryba. Řada maki obsahuje třeba avokádo, ředkev nebo třeba okurku. Takže to, že nechcete jíst syrovou rybu rozhodně rozhodně není důvod k zavrhnutí sushi nebo dokonce asijské kuchyně jako takové.

Přijde mi hrozně omezené si odepírat benefity a úžasné chutě cizích kuchyní a zarytě se držet tučné české. Nenechte se mýlit, já mám českou kuchyni ráda - tatarák, svíčkovou, knedlíky plněné uzeným, vinnou klobásu, bramboračku, cmundu a spoustu dalších jídel. Kdykoliv ji ale vyměním za zdravou asijskou nebo středomořskou kuchyni. Česká jídla totiž zbavují energie a zanášejí tělo tuky a moukou, kdežto jídla asijské a středomořské kuchyně jsou lehká, dodávají energii, sílu a potřebné živiny. Cítíte se po nich živě a rozhodně si nepotřebujete jít na hodinu dáchnout, abyste strávili tu nálož, co jste snědli.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz