Článek
Průvodkyně pořadem Philomena Cunk je zosobněním narcistního uživatele internetu, který se v hladině sociálních sítí nejen zálibně zhlíží, ale plnými doušky z jediného informačního zdroje i pije. Internetové diskuse jsou navíc možná vůbec jediným prostředím, kde se v rovnocenné komunikační situaci mohou nad závažnými otázkami „utkat“ univerzitní profesor a trollící autodidakt.
Elementary, dear Cunk
Groteskní dramatizace takovýchto výměn názorů pak tvoří osnovu různých iterací mockumentárního formátu (Cunk on Earth, Cunk on Britain, Cunk on Shakespeare atd.) – jen bez frustrujícího spění do absurdního nekonečna. Postava ztělesňující v pořadech podobného typu diváckou perspektivu, naši zvídavou duši, je zde totiž stejně sebestředná, sobecká a vzděláním omezená jako – přiznejme si to – vlastně spousta z nás.
Antropocentricky podmíněné přesvědčení, že Já jsem středem vesmíru, nachází zajímavou paralelu, pokud rozvedeme dál naznačenou sherlock-watsonovskou analogii. Nedovtipný doktor, který neustálým dotazováním nutí geniálního detektiva předvádět spektrum svých znalostí i prostocviky v abdukci, totiž na rozdíl od něj disponuje kruciální vědomostí, že Země obíhá kolem Slunce. Se stejnou jistotou jako Philomena Cunk rozumí tomu, že celé univerzum se obtáčí kolem ní.
Celý článek najdete zde.