Článek
…Tajemná tefritová kupa Vlčí hora poblíž Krásné Lípy u Rumburku, na niž se jde zprvu pozvolným výstupem, pak prudší kamenitou cestou, kde ale s orientací podle kompasu můžou být problémy, jeho střelka se chová nevyzpytatelně, proč?
Proč na rozhledně vlčí hora nefunguje kompas?
Nejstarší rozhlednou Šluknovského výběžku je ta, která stojí na tajemné Vlčí hoře (německy Wolfsberg). Ta leží poblíž Krásné Lípy u Rumburka a dá se na ni dostat po značené cestě zprvu pozvolným výstupem, pak ale už prudší kamenitou cestou necelé dva kilometry ze stejnojmenné obce - tedy z Vlčí hory. Jak se tam dostat? Autem či autobusem k parkovišti před Domem Českého Švýcarska v Krásné Lípě. Zde je i informační středisko s kompletními turistickými informacemi o této významné turistické oblasti severních Čech, i s tipy na výlety, interaktivní expozicí, filmem Krajina tajemství, který namluvili charizmatiční herci František Němec a Vladimír Dlouhý. Z Krásné Lípy po červené 4 km SZ od vesnice se stejným jménem jako cíl cesty. Z geologického hlediska je Vlčí hora zalesněná tefritová kupa. Ale s orientací podle kompasu můžou být problémy. Nevyzpytatelnost magnetické střelky není záhadou, ale fyzikálním úkazem. Zdejší kopec, tedy hora jménem Vlčí, je vulkanického původu a je tvořena třetihorním čedičem, který ve svých sloupcích obsahuje i železnou rudu magnetovec. Ta odchyluje střelku kompasu až o 40°. Cíl naší cesty, rozhledna postavená ve výšce 581 metrů, tu stávala už na konci 19. století. Dnes je zrekonstruována a nabízí takřka panoramatický kruhový výhled na krásy Šluknovského výběžku, tedy až do Německa i do českého vnitrozemí. Za velmi dobré viditelnosti jsou vidět vrcholky skoro všech severočeských pohoří, ale i dalších. Na jihu vystupuje hřeben Lužických hor s výraznými vrcholy Luže, Jedlové a Studence, na jihozápadě se rozkládá zvlněná lesnatá krajina Českosaského Švýcarska s Růžovou horou (lidově Růžákem), Děčínským Sněžníkem a německými stolovými horami. Na severu vyčnívají vrcholky Šluknovské pahorkatiny a Horní Lužice a na východě se za jasného počasí otevírají výhledy přes Žitavskou pánev ke vzdáleným hřebenům Ještědu, Jizerských hor a Krkonoš. Rozhledna je čtyřboká cihlová věž, vysoká šestnáct metrů. Malý dodatek: Toto psáno před časem, jak o tom Eddie mluvil. Loni krásná rozhledna vinou jakýchsi vandalů vyhořela. Ale dává se dohromady i zásluhou dobrovolných příspěvků na opravu. Výše uvedené výhledy opravdu stojí za to! Nebo stály, jak říká Eddie, který nám vše popsal.
Na prosklený výhled se stoupalo po schodech, kolem nichž byl na stěnách velký počet fotografií okolní krajiny i všech možných rozhleden i z dalekého okolí. Rozhlednu nechal postavit Horský spolek pro nejsevernější Čechy založený v roce 1885 v Krásné Lípě. O dva roky později zde vznikla dřevěná chatka, za rok pak byla zahájena výstavba rozhledny. Ta byla slavnostně otevřena v květnu roku 1889. Věž patřila městu Krásná Lípa a ta ji pronajala místnímu Klubu českých turistů. Pod východním svahem se nachází studánka Veronika s výbornou pramenitou vodou.
K Vlčí hoře patří i jedna z loupežnických legend. Žil zde lupič Rešauer, který se štítil pořádné práce. Ale měl prý kouzelnou červenou vestu. Jednou prý přepadl pro pár haléřů obchodníka s dobytkem a drábům, kteří jej už takřka měli, záhadně zmizel. Přičítali to právě jeho červené vestě. Podruhé využili drábové toho, že chtěl koupit dřevo. Zaklepali naň, ale vyběhl jim ven. Tam ale byli další v záloze. Nedbali jeho proseb, aby se mohl ustrojit. Byl pověšen údajně v Lipové roku 1749.
Nevím jak tam dnes, ale když nám vyhládlo, říká Eddie, a udělali jsme si v obci v nedalekém penziónu s restaurací zastávku. Onen penzión se jmenoval Vlčárna, jak jinak, že… Měli zde i speciality - např. jelení maso v brusinkové omáčce s noky, srnčí na liškách, či pečené jehněčí kolínko. Nevím jak dnes - je třeba si to asi předem ověřit. Restaurace, v níž jsme se občerstvili, pro cca 50 lidí, má i venkovní terasu.