Hlavní obsah
Umění a zábava

Cimrman ve Stockholmu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Fiedler
25. 4. 6:35

Co má společného Jára Cimrman s Nobelovou cenou? Proč byl oceněn právě Bob Dylan? Jak se Cimrman zapsal do současného cestovního ruchu?

Článek

Dělal jsem čárky, kolikrát jsem při svém pobytu ve Stockholmu narazil na jméno Járy Cimrmana. Ani jednou, přátelé, ani jednou. A to se zde mistr zastavil při cestě na Severní pól.

Foto: Fiedler

Dne 10. prosince roku 1896 tak kolem poledne Cimrman přepadl švédského krále Oskara II. na jeho hradě a vyrušil ho tím u oběda. Což u dvora způsobilo nemalý rozruch. Dle tehdejší královské etikety měl nově příchozí host dostat taktéž jednu porci, ale v tento až zimní den byl nedostatek personálu z  důvodu nemoci. Takže nebylo uvařeno dostatek porcí i pro případného hosta.

Cimrman se tím ovšem nebyl zaskočen, a  aby kuchaře nepřivedl do nepříjemné situace, poradil si po svém. Od přítomných strávníků si vybral, co vypadalo nejlépe, a trochu si uždíbl. Tím se sám najedl a nikdo nepřišel o značnou část své porce. Tento novátorský uchvátil jak kuchaře tak i krále. A od této chvíle se po dobu života a vlády krále Oskara II. se veškeré významnější hostiny pořádali tak, aby si každý z hostů vybral to, na co má chuť.

A právě zahraničí návštěvy tento způsob stolování roznesly nejen po celé Evropě ale po celém světě. Později se uchytil v hotelích a dodnes je turisty vyhledán. Původní označení „Cimrmanovy stoly“, které zavedl sám král Oskar II., se postupem času vytratilo a zůstalo jen pojmenování dle původu, tj. dnes dobře známé „Švédské stoly“.

Foto: Fiedler

Důvodem Cimrmanovy zastávky u švédského krále bylo zanechání ceny pro Alfréda Nobela jako ocenění, že ho předběhl s vynálezem dynamitu. Bohužel se o  pár dní později ke švédskému králi dostala zpráva o smrti Alfréda Nobela. Ale Cimrman byl již daleko za polárním kruhem.

Po necelých pěti letech marného snažení vrátit cenu pro Alfréda Nobela se Oskar II. rozhodl na výroční památného dne, kdy se seznámil s českým světoběžníkem světového významu, a dne, kdy zemřel Alfréd Nobel, udělovat tuto Nobelovu cenu lidem, kteří vynikali ve fyzice, chemii, medicíně, tvorbě míru a ekonomii, což jsou obory, ve kterých Cimrman bezpochyby vynikal.

Ne snad náhodou na 50. výročí objevu truhly zapomenutého génia Nobelovský výbor udělil Nobelovu cenu vnukovi Járy Cimrmana Bobu Dylanovi, vlastním jménem Robert Allan Zimmermann. A nikoho již nepřekvapí tradice udělování Nobelových cen, oceněné práce z ekonomie jsou protichůdné, ceny míru jsou rozporuplné, viz Jásir Arafat, cena za literaturu je diskriminující, např. jazyková bariéra při překladu básní, a ceny za fyziku, chemii a lékařství jsou nespravedlivé.

Foto: Fiedler

I učebnice psychologie o  Cimrmanovi mlčí. Oskar II byl mistrovou improvizovanou ukázkou pár jeho her, teorií, experimentů a vynálezů natolik unesen, že celých 36 hodin neopustili místnost, která byla pro jistotu stejně uzamčená. Během těchto pár hodin se mezi Oskarem II. a Cimrmanem vytvořilo natolik silné pouto, že i přes protesty ozbrojených složek a Policejního velitele nebyl Cimrman stíhán. Odtud pochází dnes nazývaný Stockholmský syndrom.

Foto: Fiedler

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz