Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Delfíni a žraloci mohou být pod vlivem drog

Foto: pixabay

A já se divila, že se delfíni tak chechtaj. Teď je mi to nad slunce jasné.

Článek

Tak už i delfíni a žraloci jedou na drogách. Kde? V Mexickém zálivu. Vědci objevili na dně moře zásobu Fentanylu. Fentanyl se používá jako lék na bolest, jeho účinky a dostupnost z něj ale dělají stále oblíbenější drogu. Drogu, která je 50× silnější než heroin, a dokonce 100× silnější než morfin. Fentanyl se začal používat ve zdravotnictví jako anestetikum a analgetikum k potlačení chronické bolesti. Oslabuje dýchací centrum a může vyvolat změny nálady, euforii, stavy úzkosti a ospalost. Fentanyl se svými účinky vyrovná některým bojovým chemickým látkám. Je vysoce toxický. Je silně návykový – nejprve vzniká psychická závislost, kterou následuje závislost fyzická.

Foto: pixabay

Vědci objevili v Mexickém zálivu delfíny a žraloky, kteří v těle mají sedativa a přípravky na uvolnění svalů. Co ale vědce překvapilo je, že se jim do těla nedostávají pitím mořské vody, ale ulpívá jim na kůži. V Mexickém zálivu na dně moře je totiž „zásobárna“ fentanylu, kdy zřejmě buď nehodou nebo vědomě drogoví mafiáni a dealeři přišli o značné množství této drogy, která má silnější účinky než kokain. Delfíni a žraloci a nejen oni si kokain už nevozí na zádech, ale v těle mají doslova a do písmene namíchaný drogový koktejl. Delfíni často slouží jako bioindikátory čistoty prostředí, mají totiž vrstvu podkožního tuku, ve které se ukládají látky z vody. A zde vědci měli možnost při nálezech mrtvých delfínů jim odebrat vzorky, ze kterých zjistili přítomnost vysokého procenta fentanylu v těle.

Vědci také zjistili, že žraloci, kterým se droga dostane do těla a pravděpodobně skrze kůži, vykazují větší agresivitu, ovlivňuje to nepřirozeně jejich chování v moři. Vědci udělali pokus, kdy v rámci studie umístili do vody atrapy labutí a balíčky podobné velikosti a vzhledu skutečných balíků kokainu. K jejich překvapení žraloci nezamířili k labutím, ale přímo k balíkům a zakousli se do nich. Vědci také viděli, jak například kladivoun, druh žraloka, který obvykle od lidí odplouvá, připlul přímo k potápěčům a pohyboval se nevyzpytatelně. Balíky kokainu zabalené v plastu se často ztrácejí v moři nebo je překupníci, házejí přímo přes palubu do moře. Přirozený ekosystém se tak začíná čím dál více"přizpůsobovat" lidskému nezodpovědnému chování.

Jak jinak si pak lze asi vysvětlit podivné chování nejen delfínů a žraloků? Sami nemají rozum z toho, co je a není pro jejich organismus nebezpečné. Mají vyvinuté přirozené schopnosti rozeznat potravu, která jejich tělu prospívá. Ale už bohužel nemohou ovlivnit tu hrozbu, která na ně číhá na dně moře a která se jim lepí na kůži a prolíná do jejich těla. Kéž by se lidstvo umoudřilo, vzpamatovalo a začalo více bojovat proti možnostem mafie, která je stále vynalézavější a ohrožuje už i přirozený ekosystém v moři.

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-pribehy/801790/

https://www.denik.cz/zdravi/fentanylove-naplasti-lek-i-droga-silnejsi-nez-heroin-20180131.html

https://cnn.iprima.cz/kokain-v-mori-muze-mit-vlvi-na-chovani-zraloku-zjistili-vedci-mohou-se-chovat-silene-373194

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz