Hlavní obsah
Umění a zábava

Toužilo po ní celé Československo. Krásná Olga Schoberová se rozhodla, že ji nikdo neuvidí stárnout

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: ČSFD/Public domain
8. 5. 0:00

Mezi její přátele patřili herci jako Clint Eastwood, Paul Newman a Robert Redford. Stala se sexuálním idolem českého filmu. Dodnes je populární díky čtyřem nezapomenutelným komediím. Česká herečka Olga Schoberová nedávno oslavila své 80. narozeniny.

Článek

Olga Schoberová se narodila 15. března 1943 v Praze a vyrůstala na Vinohradech. Pracovala jako fakturantka v Technomatu a živila se jako modelka a focením reklam. V roce 1961 se objevila v dokumentu Václava Táborského - Václavské náměstí. V následujícím roce ji režisér Antonín Kachlík obsadil do hudebního filmu Bylo nás deset. Byl to první film, ve kterém se objevili společně herci a textaři jako Jiří Šlitr a Jiří Suchý. Známý český výtvarník Kája Saudek jí poradil, aby si obarvila vlasy na blond. A herecké příležitosti se najednou začaly jen hrnout. Schoberová se objevila ve sci-fi filmu Ikarie XB1. O rok později už hrála v pěti filmech, z nichž jeden má na její popularitě velký podíl. Legendární komedie a parodie na westerny Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Úspěšný film i v zahraničí

Oldřich Lipský obsadil blondýnku s nevinnou tváří do role naivní Winnifred šířící osvětu v divoké Arizoně. Film byl úspěšný i v zahraničí a získal Stříbrnou mušli na XII. Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu. Americký herec Henry Fonda se prý na projekci bavil tak dobře, že spadl ze židle. A tehdy se z teprve 21leté herečky stala hvězda mezinárodního formátu. Hrála v zahraničních filmech, kde se seznámila se svým prvním manželem, kulturistou a hercem Bradem Harrisem. V roce 1966 se objevila role šitá na míru, jak pro její postavu, tak pro její svérázné herectví. Scenárista Miloš Macourek a režisér Václav Vorlíček ji obsadili do bláznivé komické parodie Kdo chce zabít Jessii?

Pane, vy jste vdova

Ostatně tak se jmenuje postava astrologa v jiné bláznivé komedii dvojice Macourek a Vorlíček. Film Pane, vy jste vdova se zapsal zlatým písmem do dějin české kinematografie. Schoberová, která ztvárnila herečku Molly Adamsovou, byla v titulcích uváděna jako Olinka Bérová. Ve stejném roce ji Juraj Jakubisko obsadil i do surrealistické alegorie Sbohem v pekle.V té době už byla Olga Schoberová manželkou amerického filmového producenta Johna Calleyho. Seznámila se s ním na večírku v domě jeho tehdejší partnerky Barbary Streisand, kam ji přivedl režisér Miloš Forman. I ona měla úspěch a v roce 1969 se objevila na stránkách časopisu Playboy jako sexsymbol po boku hvězd, jako byly Ursula Andressová nebo Brigitte Bardotová.

V mladém věku odešla do důchodu

Její manžel John Calley se stal prezidentem studií Warner Brothers. Olga Schoberová této možnosti ale nevyužila k tomu, aby se prosadila v Hollywoodu. Do Československa před filmovou kameru se vrátila pouze pro dva filmy. Zahrála si například v komedii Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela. Jejím posledním filmem byl Vrak z roku 1983. Olga Schoberová opustila filmovou tvorbu ve 40 letech, a proto si ji diváci na filmových plátnech moc neužili. Pravidelně se vrací do České republiky a rodné Prahy. V současné době Schoberová žije mimo filmový či mediální svět.

Reklama

Související témata:
Olga Schoberová

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz