Hlavní obsah
Aktuální dění

Kouření uvnitř je opět povoleno - alespoň v americké Sněmovně reprezentantů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Adobe Stock
23. 1. 18:38

Patnáct let se ve Sněmovně reprezentantů nesmělo kouřit, v Senátu zákaz nadále platí. S republikánskou většinou ve Sněmovně si opět mohou američtí zákonodárci zapálit. Priority.

Článek

Jedno z prvních pravidel, na nichž se nová republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů dohodla, je opětovné povolení kouření v kancelářích zákonodárců a v místnostech výborů.

Zákazy kouření přitom v americkém Kongresu sahají až do 70. let 19. století. První zákaz kouření přišel ve Sněmovně v roce 1871, a vztahoval se na galerie a během zasedání i na prostory jednacího sálu. V roce 1896 už zákonodárci kouření v sále zakázali úplně. Budoucí předseda Sněmovny David Henderson tehdy zákaz obhajoval obavou o zdraví kolegů, a to „kvůli znečištění vzduchu způsobeném tabákem“ i obecně kvůli „špinavému vzduchu v sále Sněmovny“.

Zákaz z roku 1896 však nezakazoval kouření ve zbytku části Kongresu spadající pod Sněmovnu reprezentantů, a tak se v budově kouřily cigarety a doutníky až do roku 2007. Například republikánský předseda John Boehner byl tak vášnivý kuřák, že jeho nástupce Paul Ryan musel v kanceláři nechat vymalovat, vyměnit koberce a instalovat čističku vzduchu. Podobně to možná dopadne i na českém Pražském hradě, ať už se novým prezidentem stane kdokoli.

Americký senát si zákaz kouření v jednacím sále odhlasoval v roce 1914, a to především z kolegiality vůči demokratovi Benjaminu Tillmanovi, který utrpěl několik mrtvic (znechuceně označoval Senát za pivnici kvůli hluku, kvalitě vzduchu a celkové atmosféře), i vůči nedávno zesnulým kolegům. Mezi roky 1909-1913 totiž zemřelo 14 senátorů a viceprezident země, a tak byl zákaz kouření jakousi pojistkou pro hladký chod a ochranu instituce.

Obecně ve federálních budovách omezil kouření cigaret a doutníků Bill Clinton v roce 1997, ale Kongres má výjimku v tom, že si některá pravidla (třeba ohledně kouření) odhlasovává sám, a to přesto, že jsou budovy komplexu Kongresu majetkem federální vlády. Nevztahují se na něj ani zákony District of Columbia, který zakazuje kouření uvnitř budov už delší dobu.

Sněmovna reprezentantů je tak nyní jednou z mála budov ve Washingtonu a celých USA, kde je možné uvnitř legálně kouřit (stále ne v jednacím sále). Nancy Pelosi v roce 2007 sice kouření zakázala (šlo jej individuálně v kancelářích obcházet), ale mezi roky 2023-25 budou kongresmani a kongresmanky zase moct v kancelářích a sálech výborů kouřit o sto šest.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz