Hlavní obsah
Cestování

Na cestě za skotskými jezery. Která jsou nej?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Hrdina
28. 1. 15:16

Skotsko je plné přírodních krás a jezera všech tvarů a velikostí jsou jeho neodmyslitelnou součástí. Loch Ness asi zná každý. Ale co ta ostatní? Kde se na toulkách Skotskem zastavit a co si nenechat ujít?

Článek

Jezera neodmyslitelně patří k divoké skotské krajině strmých hor a hlubokých údolí. Slovem loch, se zdrobnělinou lochan, se ve Skotsku označuje prakticky jakákoliv vodní plocha a nezáleží na tom, jde-li o klasické jezero, či to, co známe ze Skandinávie jako fjord. Většina jezer je situována na severu a západě země, především v oblasti Highlands, a některá z nich drží i ostrovní prvenství.

Trojité prvenství Loch Ness

Jezero Ness je nepochybně nejznámějším jezerem ve Skotsku i v celé Británii a mohlo by se nazývat také jezerem nejzáhadnějším. Vděčí za to legendě o podivném tvorovi, který žije v jeho temných, téměř neprůhledných vodách plných rašeliny. Zapamatování hodné je však i z toho důvodu, že je jezerem s největším objemem vody ve Skotsku a druhým v celé Británii. Úctyhodná je i délka (39 km) a maximální hloubka (230 m), což se rovná hloubce Severního moře. Značná část jezera je odlehlá. Zajímavostí je, že Loch Ness kdysi bývalo mořskou zátokou, kde se zdržovaly některé druhy vodních dinosaurů. Podmínky k přežívání neznámého živočišného druhu, o němž první zmínka pochází již z roku 565, jsou dostatečné. Poblíž vesnice Drumnadrochit leží na břehu jezera rozsáhlé ruiny Urquhart Castle, kdysi pevného hradu, zničeného na konci 17. století, který v současnosti patří mezi nejnavštěvovanější skotské památky.

Foto: Jan Hrdina

Hrad Urquhart na břehu Loch Ness.

Nejhlubší Loch Morar

Podobnou, i když méně známou pověst, má i jezero Morar na západním pobřeží. Na rozdíl od Loch Ness není Morar tak velké, zato je nejhlubším jezerem v Británii, s hloubkou 310 m přesahuje i hloubku Severního moře. Dalším rozdílem oproti Loch Ness je průzračně čistá voda, kdy je za příznivých podmínek možné dohlédnout až do patnáctimetrové hloubky. Jezero je obklopeno strmými skalisky, a proto je přístupné prakticky jen po vodě. Motivací k takové výpravě může být pět solidních ostrovů, které na jezeře leží. Pro nás je také zajímavé, že za 2. světové války trénovali v oblasti Loch Morar českoslovenští výsadkáři, spolu s ostatními také např. Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Gabčík, kteří s dalšími čtyřmi výsadkáři 18. června 1942, po úspěšném atentátu na Heydricha, odvážně bojovali až do konce s nacistickou přesilou v pražském chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Foto: Jan Hrdina

Odlehlé Loch Morar na západě Skotska.

Největší Loch Lomond

Oblíbené letovisko, součást národního parku Trossachs, oblast, kde působil skotský národní hrdina Rob Roy MacGregor a s rozlohou 71 km² také největší jezero na větším z Britských ostrovů. Na Lomondu je rozeseto na šedesát ostrovů a ostrůvků, z nichž ostrov Inchmurrin je největším sladkovodním ostrovem ve Spojeném království. Za zmínku stojí, že některé z menších ostrůvků jsou umělého původu, zhotovené v pravěku jako opevněná sídla. Loch Lomond je hned po Loch Ness druhým nejobjemnějším jezerem ve Skotsku. Nesmrtelným se jezero stalo díky baladě Loch Lomond, jedné z nejkrásnějších skotských lidových písní.

Foto: Jan Hrdina

Rozlehlé Loch Lomond.

Nejdelší Loch Awe

Ve výčtu skotských jezerních nej je Loch Awe jezerem nejdelším, a to dokonce v celé Británii, kde je také třetím největším. Měří maratonských 41 kilometrů. Jezero Awe je oblíbeným cílem rybářů, jeho mocná vodní síla je však využívána i při výrobě elektřiny. Právě z oblasti jezera Awe povstal mocný klan Campbellů, zdejší dramatické dějiny však dokládají i ruiny několika hradů na ostrovech jezera, z nichž tím nejpůsobivějším je Kilchurn Castle z poloviny 15. století, který býval hlavní pevností Campbellů z Glenorchy. Cestou na ostrov Mull byste Loch Awe neměli minout.

Foto: Jan Hrdina

Kilchurn Castle na ostrově jezera Awe.

Nejkrásnější Loch Shiel

Popravdě řečeno, je trochu obtížné mezi skotskými jezery vybrat to nejkrásnější, ale pokud bychom trvali na tomto okleštěném významu, pak by to mohlo být jezero Shiel. Leží v nádherné krajině kopců, ráz krajiny se ale podél břehů téměř dvacetikilometrového jezera výrazně mění. Hory, skály, husté lesy i údolí. Zejména zalesnění je v porovnání s jinými oblastmi Skotska významné. Jezero hrálo v dávné minulosti úlohu důležité dopravní tepny mezi okolním vrcholy a i dnes je cesta po jezeře prakticky jedinou možnou. Na jeho břehu u Glenfinnanu vztyčil 19. srpna 1745 svou standartu Bonnie princ Charlie, čímž oficiálně zahájil poslední jakobitské povstání. Pro svůj přírodní půvab si Loch Shiel zahrálo i ve filmovém zpracování Harryho Pottera. A do třetice, také o Loch Shiel se vyprávějí zkazky o neznámém zvířeti v hlubinách.

Foto: Jan Hrdina

Loch Shiel u Glenfinnanu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz