Hlavní obsah
Psychologie

Bránit se před manipulátory je obtížné, důležité je včas jednat

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
20. 4. 7:17

Ten, kdo nám pomůže, nemusí být vždy přítel. Někdy nám může trvat, než odhalíme nebezpečné osoby ve svém okolí. Bránit se jim je těžké.

Článek

Nebezpečné osoby nemusíte odhalit na první pohled. Nebezpečná osoba může být váš domnělý přítel, nadřízený nebo partner. Tyto osoby mohou mít velké charisma, mohou hýřit úsměvy a být velmi zábavní. Často si ani neuvědomíte, že s vámi manipulují, aby dosáhli svého cíle. Tito lidé vysávají ze svých obětí sílu. Je jim jedno, že ubližují svým jednáním druhým, často nemají ani špetku svědomí. Jejich chování je nelítostné a bezcitné a mají poruchu osobnosti. K manipulátorům se řadí psychopati, sociopati, narcisti, paranoidní osobnosti nebo emočně nestabilní osobnosti.

Proč ale oběti snášejí ponižování? Proč omlouvají chování osoby, která jim vlastně ničí život? Nebezpečná osobnost vyhledává zranitelné, citlivé. Obětem trvá dlouho, než si uvědomí, že se chytili do pasti. Mnohdy oběť nemá ani důvěru a podporu u svých nejbližších. Nebezpečná osobnost dokáže manipulovat i s okolím postiženého (šíří lži a pomluvy o oběti). Pro oběť je velmi těžké se vymanit z vlivu nebezpečné osobnosti, stejně tak jako získat zpět ztracené sebevědomí.

Existuje několik dobrých rad, jak se chovat při kontaktu s nebezpečnou osobou a jak předejít navázání vztahu s těmito jedinci. Je dobré si uvědomit, jaké pocity máme z druhého člověka. Pokud v nás druhý vyvolává špatné pocity, úzkost nebo stísněné pocity, věřme svým instinktům.

Nepřisuzujme lidem dobrou povahu, pokud udělají dobrý skutek. Dobrý skutek mohou lidé dělat pro vlastní dobro. Všichni lidé se umí chovat hezky, umí se přetvařovat a chovat mile. Lidé ale nejsou jen zlí a dobří. Dobrý člověk může mít špatný den, takže i dobrý člověk může mít špatnou náladu a nemusí se chovat příjemně. Je dobré rozlišit, zda dobro člověk vykonává od srdce a má v povaze pomáhat druhým nebo vše dělá jen ze sobeckých důvodů.

Důležitou roli hraje i neverbální komunikace. Při rozhovoru s druhými lidmi dodržujeme vzdálenost. Do své nejbližší zóny (intimní zóna) pouštíme jen blízké osoby (partnera, rodinné příslušníky). Do své osobní zóny pouštíme kolegy, kteří nám jsou sympatičtí. Pokud někdo naruší osobní prostor, můžeme se cítit nepříjemně. Dodržování odstupu a vzdálenosti od druhých osob působí jako bariéra a zajišťuje nám pocit bezpečí. Dodržování odstupu působí jako ochrana.

Manipulátor se nás bude snažit zahnat do kouta, bude spěchat na naše rozhodnutí (přijetí jejich názoru nebo podepsání smlouvy), aby nás mohl zneužít. Je dobré si vše promyslet a mít dostatek času na rozhodnutí. Vytvořte si odstup, pokud je manipulátor vytrvalý a jeho chování přerůstá v konflikty. Je vhodné si najít spojence, kterému můžeme důvěřovat a který nás podpoří. Promluvte si s rodinou, mějte vždy někoho na své straně.

Vhodný způsob, jak dát nebezpečné osobnosti najevo, že takhle s vámi jednat nebude, je nastavení hranic. Druzí si k nám dovolí jen to, co jim sami dovolíme. Nikdy však nesmíme ustupovat.

Izolovat člověka od společnosti je dobrý způsob, jak s ním manipulovat. Izolace využívají například sekty. Nikdy se nenechte izolovat od své rodiny a přátel.

Nebezpečné osobnosti vnímají své oběti jako slabochy, nikdy ve svém jednání nepřestanou. Chránit se před manipulací je důležité. Podstatné je netrpět špatné chování. Pokud oběť toleruje špatné chování, nebezpečná osoba bude pokračovat v manipulaci a následném zneužívání oběti.

Zdroje:

ARABI, Shahida. Jak se bránit toxickým lidem, manipulátorům a sociopatům: příručka nejen pro vysoce citlivé lidi. Praha: Grada, 2022, s. 15-16. ISBN 978-80-271-3404-5.

NAVARRO, Joe a Toni Sciarra POYNTER. Nebezpečné osobnosti: jak je odhalit a chránit se před nimi : příručka bývalého agenta FBI. Praha: Grada, 2015, s. 171-180. ISBN 978-80-247-5487-1.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz