Článek
Na stárnutí nás nikdo nepřipraví. Čím starší jsme, tím více si uvědomujeme, jak moc se nám krátí čas. Časem si člověk, v určitém věku, začne uvědomovat, že některých krásných chvil a zážitků se nemá ani šanci dožít. Čas plyne rychle. Mládí a zdraví je dar, člověk by měl život naplno užívat a zachovávat si mladého ducha. Nikdo z nás nechce pomyslet na chvíli, kdy bude náš poslední den. Dlouhověkost sebou přináší všechny nemoci. Člověk, který je nemocný, však velmi trpí. Nemocnému člověku se vytratí radost ze života a dokáže se změnit k nepoznání. Můžeme se ale dožít sta let a být stále vitální?
Mezi sedm hlavních hříchů patří obžerství. Obžerství ubírá na kvalitě života. Dlouhodobé snížení příjmu potravy naopak zvyšuje možnost dožití sta let. Nejde však o podvýživu. Kvalitní strava, antioxidanty (např. Resveratol, má blahodárné účinky na zpomalení stárnutí buněk, najdeme ho ve slupkách a jadérkách červeného hroznu, borůvky a brusinky) a aminokyseliny (aminokyseliny z rostlinné stravy) prodlužují život. Antioxidanty zpomalují stárnutí buněk. Mnoho antioxidantů najdeme v potravě (ovoce, luštěniny, ořechy), některé antioxidanty produkuje lidské tělo samo, ale jen v malém množství.
Lidské tělo je určené k pohybu. V lidském chromozomu se nachází telomery (koncová část chromozomu, telomery chrání geny na konci chromozomu). Člověk, který pravidelně sportuje, má telomery delší. Zkrácené telomery souvisejí s onemocněním vzniklé s vyšším věkem. Aktivní pohyb spouští geny dlouhověkosti.
Otužování a saunování jsou skvělé pro imunitní systém. V posledních letech se z otužování stal moderní trend. Otužování vede k vitalitě a aktivuje ochranný hnědý tuk (ochranný hnědý tuk mají i dospělí lidé, pomáhá spalovat bílý tuk), trocha stresu a blahodárné účinky se dostaví. Otužování v zimě se nesmí přeceňovat, podchlazení a omrzliny mohou vážně ohrozit zdraví. Vzniklý stres může být prospěšný, přiměřená dávka stresu je zdravá.
Sirtuiny jsou enzymy, které poskytují ochrannou funkci před nemocemi (chrání nás před obávanými chorobami) a brání odumírání buněk. Sirtuiny dodávají energii buňkám a mají vliv na kvalitu života. Sirtuiny ovlivňují dlouhověkost a jsou bezesporu našimi obránci těla. Sirtuiny se aktivizují např. nedostatkem potravy, stresem. Existuje také sirtfood dieta. Mezi sirt potraviny, které podpoří tvorbu sirtuinů, patří např. kapusta, červené hrozny, datle, libeček a mnoho jiných zdravých potravin. Podstatou diety je zabránit nemocem dnešní doby a také zcela jistě zhubnout. Pro sirtfood dietu však neexistují žádné důkazy o prokázaných účincích a nemá moc průkazných důkazů.
Smích také prodlužuje život, tak užívejme každého dne. Každý chceme být co nejdéle se svou rodinou a přáteli, bez nich by dlouhý život neměl smysl.
Zdroje:
SINCLAIR, David A. a Matthew D. LAPLANTE. Konec stárnutí: proč stárneme a proč už nemusíme. Ilustroval Catherine DELPHIA, přeložila Helena MIROVSKÁ. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2020, s. 42-43. Pod povrchem. ISBN 978-80-7555-109-2.
SINCLAIR, David A. a Matthew D. LAPLANTE. Konec stárnutí: proč stárneme a proč už nemusíme. Ilustroval Catherine DELPHIA, přeložila Helena MIROVSKÁ. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2020, s. 103-124. Pod povrchem. ISBN 978-80-7555-109-2.