Hlavní obsah
Cestování

Kouzelný zámek Jezeří a nejbližší zatopené uhelné lomy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Karamelka Karamelka 2

Zámek Jezeří

19. 4. 10:27

Ze zámku Jezeří můžete vidět ojedinělý výhled, výhled na krajinu zpustošenou těžbou uhlí. U krajiny, která je takto zničená těžbou uhlí, dochází k rekultivaci krajiny. V blízkosti zámku Jezeří již vznikají nádherná jezera z bývalých uhelných lomů.

Článek
Foto: Karamelka Karamelka 2

Mostecké jezero

Na úpatí Krušných hor, nedaleko města Most, je zámek Jezeří. Pozoruhodný zámek, který stojí nad uhelnými lomy. Výhled ze zámku je nádherný, ale zároveň zvláštní. Jen na zámku Jezeří, můžete spatřit výhled pusté krajiny, která vznikla těžbou uhlí.

Historie zámku začíná v 14. století, kdy na místě, kde je dnes současný zámek Jezeří, byl postaven původně hrad Eisenberg. Hrad Eisenberg postupně prošel proměnou v zámek Jezeří. První přestavba hradu Eisenberg byla v 15. století, hrad byl přestavěn jako renesanční stavba. O další staletí později, byl zámek upraven na stavbu s barokními prvky (majitelé z rodu Lobkowicz). Po druhé světové válce se sídlo rodu Lobkowicz rozpadalo, dokonce měla být upřednostněna těžba uhlí a zámek měl být zničen. Nakonec k likvidaci zámku nedošlo a v devadesátých letech došlo k rekonstrukci zámku.

Zámek Jezeří je skvostná stavba. Výhled ze zámku je okázalý, ale bude ještě krásnější, pokud dojde v budoucnosti k zatopení uhelných lomů (vznikne jezero) a k rekultivaci krajiny. Na Mostecku již několik zatopených, uhelných lomů existuje a jsou z nich krásná jezera.

Velký zatopený uhelný lom Ležáky je dnes jezero Most. V lomu se uhlí těžilo do konce devadesátých let. Dnes je místo uhelného lomu úžasné jezero s čirou vodou. Doba zatopení trvala šest let. Jezero je plné života, vyskytují se zde i vzácné druhy potápek, u jezera poletují i rackové. Z uhelného lomu se stalo příjemné rekreační středisko. Jezero Most má oblázkovou pláž s naprosto průzračnou vodou, na této pláži si můžete připadat jak u moře. Okolo jezera je pěší trasa pro chodce, ale i pro cyklisty. Krajina okolo jezera je půvabná, je neuvěřitelné, jakou proměnou tento uhelný lom prošel. Návštěva jezera Most stojí určitě za návštěvu.

Mezi další lomy, které byly zatopené a u kterých došlo k rekultivaci krajiny, je jezero Milada. Jezero je bývalý lom Chabařovice v Ústeckém kraji. V lomu Chabařovice byly nezavalené důlní jámy, ložiska byly narušené hlubinným dobýváním. Tak bylo nutné krajinu srovnat do původní úrovně a následně došlo v roce 2011 k zatopení lomu. Dnes je jezero Milada pěkné místo k odpočinku. Krajina poznamenaná těžbou se proměnila v nepoznání. Dnes zůstaly u jezera Milada jen naučné stezky, které seznámí turistu s historií těžby uhlí na Chabařovicku.

Zdroje:

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz