Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Léčivá síla přírody a magická moc stromů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Karamelka Karamelka 2
13. 4. 10:20

Není krásnější pocit, než odpočívat v přírodě, naslouchat zvukům lesa a nad ničím nepřemýšlet. Procházka lesem zmírní stres, má na nás pozitivní vliv a my bychom si přírody měli více vážit.

Článek

V dnešní hektické době je složité si udržet duševní a fyzickou pohodu. Člověk se oddělil až příliš od přírody a to je možná chyba. Jsme také součástí přírody, ale naučily jsme se žít jinak. Lidé vystavěli úžasné města, plné budov, betonu, aut a vzduchu plného smogu. Zapomněli na podstatu života, mnoho lidí nežije v harmonii, ale ve stresu .

Čas strávený v lesích, třeba na procházce, je dobře využitý čas. Kde jinde může člověk přijít na jiné myšlenky a pokusit se začít myslet zase pozitivně, vyčistit si tzv. hlavu od všedních starostí? Procházka v lese má zcela jistě blahodárné účinky na psychiku a pohyb je další důležitý faktor, který je důležitý.

Dovoluji si vyslovit myšlenku, že technologické vymoženosti kazí lidem život. Lidé (ne samozřejmě všichni) zkrátka lenivý u televize nebo třeba hraním her u PC. Jaké pocity navodí sledování zpráv v televizi? Pravděpodobně negativní. Pokud budu sedět dvanáct hodin u hry na PC, přestanu žít v realitě. I když někdy technologické vymoženosti dokážou být pro člověka přínosem.

Příroda funguje v rovnováze, je plná rozmanitých barev, lesů, jezer, luk či kopců, skvostných panorámat, které přímo vybízejí k odpočinku. Je uklidňující pozorovat život v lese. Pokud se zaposloucháte v lese, můžete slyšet bubnování datla, štěkání srnců (opravdu to zní jako štěkot psa) anebo jen vnímat ticho, chvění větru a na nic už nemyslet.

Už jako děti nás přeci učili objímat stromy, stromy, které jsou statné a zdravé. Pokud jsme unavení, stromy nám předají energii, mají v sobě magickou moc. Strom můžeme objímat, jak dlouho chceme, jak dlouho potřebujeme, můžeme se cítit více propojeni s přírodou, ale také nám mohou při objetí navodit pocity bezpečí a radosti.

Dříve byly města lidí zelenější a méně osídlené, nebyly to žádné betonové džungle, tak jak známe dnešní města. Mnoho lidí žilo ve vesnicích a malých osadách, kde žili v souladu s přírodou. To bylo to správné, žít v harmonii. Obdělávali pole, žili z toho, co jim volná příroda nabídla. Postupem času se vše změnilo. Dnes se jezdí na dovolenou do hor, na chalupy nebo třeba k jezerům. Příroda už není součást našeho života, tak jak byli naši předci zvyklý. Máme okolo sebe málo stromů, málo zeleně a víme, že přírody si musíme vážit a chránit ji.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz